Lietuvos centrinis valstybės archyvas

LIETUVOS KINEMATOGRAFININKAI JUOZO MATONIO AKIMIS
            

                 

   
Valstybinės premijos laureatas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys,
dokumentinių filmų kūrėjas, režisierius, prodiuseris, kino operatorius Juozas Matonis
(g. 1945 m. balandžio 12 d. Buiviliškėse, Ignalinos raj.)

 

          Kino metraštininku tituluojamas Juozas Matonis – patyręs kino profesionalas, įtaigaus ir nepretenzingo dokumentinio pasakojimo meistras. Jis pats yra minėjęs, kad dokumentininko pradžiamokslį išėjo dar vaikystėje, kai brolio Viktoro iniciatyva ėmė lankyti fotografijos būrelį. Brolių Juozo ir Viktoro Matonių nuotraukų buvo galima išvysti įvairiuose respublikos laikraščiuose. Gamybinė praktika Lietuvos kino studijoje vaikinui padėjo apsispręsti, kokią profesiją pasirinkti.
          1970 m. baigęs Valstybinį kinematografijos institutą Maskvoje ir įgijęs kino operatoriaus specialybę, J. Matonis jau ketvirtą dešimtmetį darbuojasi lietuviškos dokumentikos labui. Jau pirmosios jo nufilmuotos juostos buvo įvertintos prizais ir diplomais sąjunginiuose ir tarptautiniuose festivaliuose. Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo Juozas Matonis dirba su kolega Vytautu Damaševičiumi. Ilgametis jų kūrybinis duetas yra vienas vaisingiausių Lietuvos dokumentinio kino istorijoje. Per dvylika pastarųjų metų šie menininkai drauge sukūrė 84 dokumentinio ciklo ,,Menininkų portretai“ filmus, 18 darbų apie reikšmingus Lietuvos istorijos laikotarpius, įvairius kultūrinius reiškinius bei istorines asmenybes (ciklas ,,Lietuvos kultūros paveldas“), 12 filmų apie negalią turinčius mūsų visuomenės narius (ciklas ,,Įveikti negalią“), 9 filmus apie šiuolaikinio Lietuvos teatro kūrėjus (ciklas ,,Repeticija – teatro pulsas“). 2003 metais ciklo ,,Menininkų portretai“ autoriams Lietuvos meno kūrėjų asociacija įteikė kasmetinį apdovanojimą už ,,išskirtinius profesionalaus meno kūrinius“. Dokumentininkai J. Matonis ir V. Damaševičius spaudoje buvo ne kartą lyginami su knygnešiais, kurie po kruopelę renka tai, kas mūsų kultūroje yra neįkainojama. Jie yra pelnę „dokumentininkų fanatikų tandemo“, „kino darboholikų“ vardus, nesyk vadinti baltaisiais mūsų kultūros metraštininkais, kruopščiai ir nuosekliai dirbančiais vertingą kultūros istorikų darbą, kuris bus įdomus ir reikšmingas ateinančioms kartoms.
          J. Matonio kino kūrėjų portretai fotografijoje – sustabdyta akimirka ar emocija – dar viena metraščio forma. ,,Pajutau, kad man nebeužtenka tik kino kameros metraščiui rašyti. Neseniai, jubiliejaus proga, žmona padovanojo fotoaparatą. Dabar su juo nesiskiriu...“– šypsodamasis prisipažįsta J. Matonis.
          Per pastaruosius keletą metų J. Matonis įamžino ištisą ,,kino žmonių“ veidų galeriją. Jo nuotraukose – žymūs aktoriai, režisieriai, kino kritikai, operatoriai, garso režisieriai, kompozitoriai, animatoriai, rašytojai, sutikti ar netikėtai užklupti gatvėje, renginyje ar kavinėje. Linksmi, paniurę ar susimąstę, pašaipūs ar suglumę fotografo kolegos – jauni kino kūrėjai, brandūs menininkai ir jau Anapilin išėję kino meno grandai – J. Matonio užfiksuoti laike ir įamžinti fotoportretuose.
          Ši virtuali paroda – puiki galimybė pažvelgti į kino žmones iš arčiau, netikėtu rakursu ar neįprastoje vietoje, įamžintus tokius, kokius juos išvydo talentingo menininko ir nenuilstančio metraštininko žvilgsnis. Šioje parodoje eksponuojama tik nedidelė dalis portretų iš gausios kolekcijos, autoriaus Juozo Matonio geranoriškai padovanotų Lietuvos centriniam valstybės archyvui.
          Dėkodami autoriui už šią nepaprastai vertingą dovaną, kviečiame užsukti į virtualią „kino žmonių“ galeriją.

         

>>>