Lietuvos centrinis valstybės archyvas 

Dokumentai iki ir po restauravimo
 

          Rašytinių   dokumentų pagrindą sudarančios organinės kilmės medžiagos (popierius, oda, pergamentas, klijai) dėl nuolat juose vykstančių fizinių ir cheminių procesų sensta. Šis procesas yra nesustabdomas, tik sulėtinamas, kai dokumentai saugomi tinkamose sąlygose ir laiku konservuojami bei restauruojami. Restauravimas - tai pažeisto dokumento fizinės būklės stabilizavimas bei atskirų neišlikusių elementų ar dalių atkūrimas, naudojant įvairias metodikas. Restauravimo tikslas - išsaugoti dokumento originalų vaizdą, funkcines ir estetines savybes kuo mažiau pakeičiant laikmeną - medžiaginę struktūrą. Kartais pakanka dokumentus tik nuvalyti, dezinfekuoti, kai kuriose vietose sutvirtinti. Restauratoriams tenka didelė atsakomybė atliekant kruopštų, daug kantrybės ir laiko reikalaujantį darbą, siekiant išsaugoti nacionalinio archyvų fondo dokumentus ateičiai.
          Lietuvos centriniame valstybės archyve veikia Dokumentų restauravimo skyrius. Jame dirba 13 kvalifikuotų restauratorių ir 3 knygrišiai. Šiame skyriuje restauruojami Lietuvos valstybės archyvuose saugomi dokumentai, įrišamos bylos ar restauruojamas jų įrišimas.
          Parodoje eksponuojama dalis šių restauratorių restauruotų dokumentų, kurių fizinė būklė užfiksuota prieš restauravimą ir po jo. Tai suteikia galimybę įvertinti restauratorių darbo rezultatus.

>>>