Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  

LIETUVOS VYRIAUSIOJO ARCHYVARO TARNYBOS DEKLARACIJA DĖL Į MUS BESIKREIPIANTIEMS ASMENIMS TEIKIAMŲ PASLAUGŲ IR APTARNAVIMO KOKYBĖS

 

Pranešame, kad valstybės archyvų skaityklos pradeda dirbti ir atnaujina fizinį asmenų aptarnavimą.

 

Karantino draudimų švelninimo valstybės archyvų veikloje metodinės rekomendacijos

 

Naujienos

Atidaryta paroda „Pirmoji Gruzijos Demokratinė Respublika: Gruzijos (Sakartvelo) ir Lietuvos draugystės šimtmetis“

2018-05-23

Paroda „Pirmoji Gruzijos Demokratinė Respublika: Gruzijos (Sakartvelo) ir Lietuvos draugystės šimtmetis“ atidaryta 2018 m. gegužės 23 d. Lietuvos valstybės archyvų ekspozicijų ir edukacijos salėje Mindaugo g. 8, Vilnius.

Parodos atidaryme sveikinimo kalbas sakė Gruzijos (Sakartvelo) nacionalinio archyvo direktorė Teona Iashvili, Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Pileskaitė, Lietuvos centrinio valstybės archyvo Dokumentų sklaidos skyriaus vedėja Džiuginta Kasiulaitienė.

 

  

 

Paroda atspindi pirmosios nepriklausomos Gruzijos Demokratinės Respublikos (1918­­–1921 m.) vystymosi ir pagrindinių įvykių seką. Siūloma pažvelgti, kaip XX a. pradžioje Gruzijos valstybė žingsnis po žingsnio ėjo demokratinių vertybių link. Eksponuojami dokumentai rodo Lietuvos ir Gruzijos ryšius nuo 1918 iki 1921 metų.

Gruzija nepriklausomybę paskelbė 1918 m. gegužės 26 d. po 117-os Rusijos imperijos dominavimo Gruzijoje metų. Gruzijos valstybingumo istorijoje tai buvo pirma moderni valstybė, turėjusi respublikos valdymo formą ir europietiškas vertybes. Jauna respublika turėjo savo nacionalinius simbolius: vėliavą, herbą ir himną.

Per savo trejų metų gyvavimo laikotarpį (1919–1921 m.) Steigiamasis Susirinkimas, išrinktas laisvais, tiesioginiais ir visuotiniais rinkimais, priėmė Gruzijos Demokratinės Respublikos Konstituciją – pirmąjį šiuolaikinį pagrindinį įstatymą tautos istorijoje. Rinkimuose galėjo balsuoti visi pilnamečiai piliečiai, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, religijos ar socialinės padėties. Gruzija buvo viena pirmųjų šalių, kur moterys turėjo teisę balsuoti. Penkios moterys iš 17 kandidačių, buvusių įvairių politinių partijų sąrašuose, laimėjo vietas Steigiamajame Susirinkime.

Pagal 1921 m. vasario 21 d. priimtą Konstituciją demokratinė respublika buvo nustatyta kaip politinė Gruzijos valdymo sistema. Parlamentui buvo suteikti įstatymų leidžiamosios valdžios įgaliojimai, Vyriausybę suformavo Vyriausybės vadovas, kurį Parlamentas patvirtino vieneriems metams. Senatas buvo paskelbtas aukščiausia šalies įstatymų leidžiamąja valdžia ir buvo išrinktas Parlamento. Buvo apsaugotos moterų, religinių ar tautinių mažumų teisės, panaikinta mirties bausmė, įsteigtos karo akademijos, reguliarioji kariuomenė ir liaudies gvardija.

Vienas iš Gruzijos Demokratinės Respublikos pasiekimų buvo pirmojo Gruzijos universiteto įkūrimas 1918 metais. Tai buvo pirmoji aukštojo mokslo įstaiga Užkaukazėje. Gruzijos kultūra sparčiai vystėsi – buvo sukurtos ir pastatytos naujos gruziniškos operos, pradėta leisti dešimtys laikraščių ir žurnalų, veikė sporto klubai, vyko paradai ir žmonių šventės.

Šie metai turėjo ypatingą reikšmę Gruzijos ir Lietuvos ryšiams. Lietuvai regione atstovavo viena iš pirmųjų jos diplomatinių misijų, kuri padėjo plėtoti dviejų jaunų respublikų santykius.

Kaukazo lietuvių bendruomenės gyvenimą ir veiklą XX a. pradžioje iliustruoja dokumentai iš Lietuvos centrinio valstybės ir Kauno regioninio valstybės archyvų. Pirmojo pasaulinio karo metu Tbilisyje vykusio Kaukazo lietuvių organizacijų atstovų suvažiavimo dalyvių, Tbilisio lietuvių choro nuotraukos, Kaukazo lietuvių tarybos narių – P. Dailidės, B. Sipavičiaus, A. Marcinkevičiaus – tarnybos ir asmens dokumentai. Paroda taip pat atspindi Gruzijos Vyriausybės išeivijoje veiklą, Lietuvos Respublikos ir Gruzijos Demokratinės Respublikos santykius Tautų Sąjungoje ir Lietuvos Respublikos paramą pirmajai Gruzijos Demokratinei Respublikai.

Šiandien, prabėgus daugeliui dešimtmečių po tų istorinių įvykių, Gruziją ir Lietuvą sieja turtingas bendras istorinis paveldas, šalys toliau stiprina strateginę partnerystę. Naujausias išskirtinės dvišalės draugystės pavyzdys buvo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pateiktas pasiūlymasdėl autentiško Gruzijos pavadinimo Sakartvelas įteisinimo lietuvių kalboje.

Nors pirmoji Gruzijos Demokratinė Respublika gyvavo trumpai, ji padarė didžiulęįtaką Gruzijos valstybingumo istorijai ir raidai. Nepaisant neramių ir nestabilių geopolitinių aplinkybių, per trumpą pirmosios Respublikos gyvavimo laikotarpį Gruzija tapo demokratine šalimi ir laisvės siekiančia tauta.

Po sovietinės okupacijos 1921 m. Gruzijos Demokratinės Respublikos Vyriausybėtremtyje tarptautiniu mastu buvo pripažinta vienintele teisėta valdžia, kuri atkakliai priešinosi sovietiniam režimui.


Gruzijos Demokratinės Respublikos įkūrimo diena – gegužės 26 d. – dabar švenčiama kaip Gruzijos Nepriklausomybės diena.

Parodoje pristatyti archyviniai dokumentai yra saugomi Gruzijos nacionaliniame archyve, Lietuvos centriniame valstybės archyve, Kauno regioniniame valstybės archyve.

Paroda veiks iki šių metų birželio 5 d.

 

Nuotraukų autorius Igor Voitiulevič.

 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2018-05-23 16:00