Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

Darbuotojams      Vartotojams

 

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Prisijungti 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  

Norime pranešti, kad nuo kovo 13 d. valstybės archyvų skaityklos nedirbs ir fizinis asmenų priėmimas laikinai nebus vykdomas.

Apie valstybės archyvų skaityklų darbo ir fizinio asmenų priėmimo atnaujinimą informuosime pasikeitus situacijai dėl koronaviruso (Covid-19) plitimo.

 

 

Naujienos

Tarptautinės archyvų tarybos kongresas „Pokyčių klimatas“.

2012-08-24

                     

 

 

                      2012 m. rugpjūčio 20–24 dienomis Australijoje, Brisbene, vyko Australijos nacionalinio archyvo organizuotas Tarptautinės archyvų tarybos (angl. International Council on Archives; ICA) kongresas „Pokyčių klimatas“. 

                      Šių metų kongrese – kas ketverius metus rengiamame didžiausiame ICA renginyje – akcentuoti šie archyvų veiklos prioritetai: tvarumas (pripažindami archyvų ir informacijos valdymo iššūkius, kurdami strategijas ir dirbdami kartu, archyvai turi užtikrinti informacijos prieinamumą, išsaugojimą, saugumą ir įrodomumą); pasitikėjimas (palaikydami gerą valdymą ir atskaitomybę, plėtodami bendradarbiavimą ir įgydami tarptautinį pripažinimą, archyvai turi išsaugoti etikos ir profesinius standartus); tapatybė (stiprindami archyvarų ir informacijos vadybininkų reikšmę, poveikį ir įtaką, archyvai padeda visuomenei priartėti prie jos bendro paveldo, atrasti asmenines istorijas ir ginti savo teises).

                      Kongrese dalyvavo daugiau kaip 1000 dalyvių iš 95 pasaulio valstybių. Kongreso metu pagrindinius pranešimus bendrose plenarinėse sesijose skaitė JAV, Australijos, Kanados nacionalinių archyvų vadovai ir informacijos komisarai, taip pat kviestiniai svečiai. Po plenarinių sesijų pranešimai buvo skaitomi ir diskusijos vyko atskirose teminėse sesijose.

                      Kongreso atidarymo išvakarėse ir viso kongreso metu atskiruose stenduose buvo pristatoma profesinių asociacijų, atskirų valstybių archyvų ir privačių bendrovių, susijusių su archyvais ir jų teikiamomis paslaugomis, veikla. Buvo sudarytos galimybės plačiau sužinoti apie naujausius techninius ir technologinius dokumentų skaitmeninimo, aprašymo, indeksavimo ir publikavimo sričių pasiekimus.

                      Kongreso atidaryme sveikinimo kalbas pasakė Australijos federalinės vyriausybės Menų ministras Simon Crean (telekomunikacinio tilto pagalba), Kvinslando valstijos vyriausybės atstovai. ICA prezidentas Martin Berendse sveikinimo kalboje pabrėžė 2011 m. Visuotinėje archyvų deklaracijoje iškeltus profesinio bendradarbiavimo tikslus ir pasidžiaugė, kad ICA Kongresas pirmą kartą vyksta pietų pusrutulyje.

                      Pirmosios dienos pagrindinis pranešėjas JAV nacionalinis archyvaras David Ferriero perskaitė pranešimą apie archyvų vaidmenį socialinės medijos (informacijos) kontekste. Ypatingas dėmesys skirtas informacijai, sukuriamai naujosios komunikacijos technologijomis. Neišvengiamai ateityje šią informaciją ne tik reikės pateikti visuomenei, bet ir ją saugoti kaip vieną iš institucijų veiklą atspindinčių elementų. Todėl institucijos turėtų pasirengti naujas medijos politikos gaires.

                      Atskiroje plenarinėje sesijoje buvo pristatyti pagrindinės Kongreso rėmėjos – genealogines paslaugas teikiančios privačios interneto bendrovės ancestry.com – ir nacionalinių archyvų bendradarbiavimo gerosios praktikos pavyzdžiai.

                      Antrosios dienos pagrindiniai pranešimai buvo skirti archyvų skaitmeninio turinio išsaugojimo problematikai ir priėjimo prie dokumentų, jų slaptumo-atvirumo klausimams. Kviestinė pranešėja – publicistė, buvusi Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos MI5 vadovė Dame Stella Rimington – skaitė pranešimą apie slaptumą ir atskaitingumą bei archyvų vaidmenį „Wikileaks“ skandalo kontekste. Pranešėja akcentavo, kad valstybės institucijoms nėra tikslinga siekti griežtesnio informacijos teikimo ribojimo, tačiau būtina labai aiškiai įvardyti, kokia informacija ir kodėl gali turėti esminės įtakos, tarkim, valstybės nacionaliniam saugumui ar kitoms visuomeninio gyvenimo sritims.

                      Trečiosios dienos kviestinis pranešėjas – garsus Ispanijos teisininkas, dabar dirbantis Kolumbijoje, buvęs Ispanijos magistrato teisėjas Baltasar Garzon Real – pateikė pagrindinį pranešimą apie dokumentų kaip įrodymų teisinę reikšmę ir aptarė pastarųjų dešimtmečių svarbiausius teisminius precedentus, susijusius su žmogaus teisių pažeidimais ir nusikaltimais žmogiškumui. Pranešėjas pabrėžė ne tik administracinę, bet ir istorinę archyvų svarbą vykdant teisminius tyrimus ir akcentavo būtinybę dokumentus tinkamai tvarkyti, aprašyti ir išsaugoti archyvuose. Bendroje diskusijoje Australijos Informacijos komisaras prof. John McMillan, JAV Nacionalinio archyvo ir dokumentų administracijos Informacijos tarybos direktorė Miriam Nisbet ir Kanados Privatumo komisarė Jennifer Stoddart aptarė informacijos laisvės ir priėjimo prie dokumentų teisinio reglamentavimo praktiką, panašumus ir skirtumus.

                      Išskirtini Australijos nacionalinio archyvo ir Australijos viešojo sektoriaus institucijų rengti pranešimai apie skaitmeninio turinio valdymą ir atviros vyriausybės ryšius su visuomene. Nacionalinio archyvo direktorius David Fricker pristatė 2010–2011 m. parengtus strateginius dokumentus – Nacionalinę kultūros politiką, apibrėžiančią archyvų vietą bei funkcijas, ir Skaitmeninę kaitos (perėjimo) politiką institucijoms pereinant prie elektroninių dokumentų ir tikrosios e. valdžios. Šiuo metu Australija neabejotinai laikytina viena iš pastarosios srities lyderių pasaulyje.

                      Reikšmingą interneto svetainių archyvavimo ir elektroninio pašto turinio išsaugojimo iššūkį savo pranešime iškėlė Jungtinės Karalystės nacionalinio archyvo vykdantysis direktorius Oliver Morley. Atskirai galima paminėti Slovėnijos valstybės archyvo direktoriaus Matevz Kosir perskaitytą pranešimą apie priėjimą prie buvusių slaptųjų tarnybų ir kitų jautrių sovietinio laikotarpio dokumentų Slovėnijoje, aktualų ir Lietuvai.

                      Pasibaigus Kongresui vyko metinis ICA narių susirinkimas, kurio metu buvo patvirtinti einamieji ataskaitiniai dokumentai: prezidento, viceprezidento, Generalinio sekretoriato, regioninių skyrių ir Audito komisijos ir išorinio finansinio audito ataskaitos. Taip pat pritarta 2013 m. ICA biudžetui (900 tūkst. eurų). Vienas svarbiausių ir daugiausiai diskusijų sulaukęs susirinkimo klausimas – ICA konstitucijos atitinkamų straipsnių pakeitimas. Po balsavimo buvo pritarta 11 straipsnių pakeitimui. Susirinkime patvirtintas ICA specialaus komiteto parengtas svarbus dokumentas – Priėjimo prie dokumentų principai. Šiame dokumente, atsižvelgiant į 2010 m. patvirtintos Visuotinės archyvų deklaracijos nuostatas, detalizuojamos procedūros, kaip asmenims turi būti sudaromos galimybės susipažinti su dokumentais. Susirinkime apžvelgti artimiausi planuojami surengti ICA renginiai: 2014 m. metininis susirinkimas ir konferencija vyks Žironoje, Ispanijoje, o 2016 m. ICA kongresas vyks Seule, Pietų Korėjoje.

                      Informacija apie Kongrese skaitytus pranešimus ir jų santraukos skelbiamos ICA interneto svetainėje http://www.ica2012.com/program/full-papers.php

 

_ _ _

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2012-09-03 10:40