Parodos „Lietuvos ir Latvijos nepriklausomybės kovos“ atidarymas minint Latvijos nepriklausomybės dieną

2018 m. Lietuvos ir Latvijos valstybės mini savo nepriklausomybės paskelbimo šimtmetį. Šia proga Lietuvos centrinis valstybės archyvas bendradarbiaudamas su Latvijos nacionaliniu archyvu surengė parodą „Lietuvos ir Latvijos nepriklausomybės kovos“. Parodos atidarymas įvyko š. m. lapkričio 17 d. Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje minint Latvijos nepriklausomybės paskelbimo dieną.
Iškilmingas minėjimas prasidėjo dalyvių ir svečių giedamais Latvijos ir Lietuvos Respublikų himnais. Renginį vedė Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės viršininko pavaduotojas Gaudentas Aukštikalnis. Sveikinimo žodį latvių kalba tarė Latvijos Respublikos ambasados Lietuvos Respublikoje antroji sekretorė Ginta Saleniece.
Lietuvos centrinio valstybės archyvo vyriausioji archyvistė Ramunė Vainauskaitė renginio dalyviams ir svečiams trumpai pristatė parodą „Lietuvos ir Latvijos nepriklausomybės kovos“. Parodoje eksponuojami rašytiniai ir fotodokumentai atspindi nelengvą abiejų valstybių kelią siekiant įtvirtinti nepriklausomybę. Valstybėms teko kovoti su bendrais priešais – bolševikais, bermontininkais, Lietuvai – ir su Lenkijos kariuomene. Parodoje iliustruojami įvykiai, susiję su Lietuvos ir Latvijos bendrais kariniais veiksmais ir diplomatinių tarpusavio santykių plėtojimu. R. Vainauskaitė išsamiau pristatė archyvuose saugomus dokumentus apie valstybės pilietiškumo simboliu tapusius Lietuvos savanorius ir Latvijos karius bei karininkus, kovojusius už laisvę. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Renginio programą papildė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistės Inesos Linaburgytės atlikti muzikiniai kūriniai ir režisieriaus Ernesto Samsono filmo „Vėjų žemė“ pristatymas. Filme vaizduojama nykstanti Šventojoje įsikūrusi kuršių – Lietuvos latvių bendruomenė. Filmo veikėjai, paskutinieji išlikę kuršių palikuonys, pasakoja primirštą ir mažai kam bežinomą savo buvusios žvejų gyvenvietės istoriją. Po „Vėjų žemė“ peržiūros režisierius E. Samsonas ir filmo prodiuserė Viktorija Jonkutė trumpai pristatė filmo kūrimo procesą ir atsakė į dalyvių ir svečių klausimus.
Nuotraukos: Simonos Grikšaitės