Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

Darbuotojams      Vartotojams

 

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Prisijungti 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė , tel. (8 5) 265 2255, el. p. d.cenyte@archyvai.lt. 

 

 

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Lietuvos centriniam valstybės archyvui patikėtas fotografo, operatoriaus, Niujorko lietuvių bendruomenės metraštininko Gerimanto Peniko kūrybinis palikimas

2019-05-03

Džiaugiamės, kad vis daugiau pasaulio lietuvių pasitiki mūsų archyvu ir patiki profesionalams saugoti savo kūrybinį ir dokumentinį paveldą.

2019 m. balandžio 30 d. Lietuvos centrinį valstybės archyvą pasiekė iš Floridos atsiųstas gausus aktyvaus Niujorko lietuvių bendruomenės nario ir metraštininko Gerimanto Peniko (1932–2017) fotografijų bei vaizdo įrašų archyvas. Dėkojame jo žmonai Irenai Penikienei, pasirūpinusiai archyvo perdavimu.

Gerimantas Penikas gimė 1932 m. gruodžio 12 d. Mažeikiuose. G. Peniko tėvai – ekonomistas Domas Penikas ir mokytoja Teodora Penikienė. Iki karo pabaigos Penikų šeima gyveno Kaune, o karui baigiantis pasitraukė į Vokietiją. Penikai apsigyveno pietų Vokietijos mieste Dilingene, kuriame Domas Penikas įsteigė laikraštį „Mūsų kelias“, leido knygas, kalendorius. Būtent Dilingene dar septyniolikos metų neturintis Gerimantas susidomėjo fotografija ir pradėjo fiksuoti dėl karo tėvynę palikusių lietuvių gyvenimo kasdienybę. 1949 m. Penikų šeima persikėlė gyventi į Ameriką. Atlikęs tarnybą kariuomenėje, Gerimantas Penikas Bruklino universitete baigė elektronikos inžinerijos studijas, kurį laiką dirbo radarų ir elektronikos įrengimų konstruktoriumi, vėliau persikėlė į Floridą.

Gerimantas Penikas aktyviai dalyvavo Niujorko lietuvių bendruomenės veikloje, su atsidavimu fiksavo Lietuvai ir pasauliui svarbius įvykius, buvo aktyvus ne tik Niujorko kultūrinio gyvenimo, bet ir skautų veiklos dalyvis. Tiek gyvendamas Floridoje, tiek kasmet lankydamasis Lietuvoje jis tęsė širdžiai mielą metraštininko darbą.

Gauti 1957–2009 m. vaizdo bei garso dokumentai – fotografijos, negatyvai, kino juostos, vaizdajuostės – praturtino jau turimą gausiausią Lietuvos archyvų sistemoje užsienio lietuvių dokumentų kolekciją. Gautame archyve užfiksuoti įvykiai iš „Santaros-Šviesos“ renginių, Lietuvai svarbių kultūros veikėjų gyvenimo, JAV lietuvių bendruomenės švenčių, demonstracijų, skautų veiklos, kelionių po JAV ir Europą.

Sutvarkęs šį Gerimanto Peniko palikimą, Lietuvos centrinis valstybės archyvas pakvies su juo susipažinti visus besidominčius.

 

  

Fotografijos Gerimanto Peniko ir Larisos Dmuchovskajos.

 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2019-05-03 15:25