Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024, faks.: (8 5) 251 4211,
el.p. lya@archyvai.lt, kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Asmenys aptarnaujami ir prašymai priimami archyvo priimamajame, adresu Gedimino pr. 40/1. Informacija teikiama telefonu  (8 5) 264 9024 arba (8 5) 261 0004, taip pat  el. p. lya@archyvai.lt.

Interesantai priimami kiekvieną darbo dieną darbo laiku.

Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais - ketvirtadieniais pasibaigus archyvo darbo laikui nuo 17 val. iki 17.30 val. Prašymai įteikiami apsaugos darbuotojui. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45

   

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose ir priimamajame aptarnaujami tik asmenys, dėvintys nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).

Asmenys, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz. karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) Archyvo skaityklose ir priimamajame nebus aptarnaujami.

Prašymus ir kitus dokumentus galite pateikti taip pat ir nuotoliniu būdu, elektroniniu paštu lya@archyvai.lt arba raštu, siunčiant adresu Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius.

Kilus klausimų galite kreiptis telefonu (8 5) 264 9024.
 

Sekite mus Archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle bei svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

 

 

 

Naujienos

SIMAS KUDIRKA – KOVOS UŽ LAISVĘ SIMBOLIS

2015-03-30

LIETUVOS YPATINGASIS ARCHYVAS

LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS

 

 2015 m. balandžio 9 d. vienam garsiausių pabėgėlių iš Sovietų Sąjungos – Simui Kudirkai – sukanka 85 metai. Plaukiojančiosios bazės „Tarybų Lietuva“ radijo operatorius Simas Kudirka per oficialų susitikimą su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pakrantės apsaugos laivo „Vigilant“ įgula JAV teritoriniuose vandenyse 1970 m. lapkričio 23 d. slaptai susitaręs su šio laivo įgulos nariu, peršoko į laivą „Vigilant“ ir pasiprašė politinio prieglobsčio. Drąsaus jūreivio bandymas įveikti „geležinę uždangą“ buvo nesėkmingas – JAV pareigūnams atsisakius suteikti politinį prieglobstį jis buvo grąžintas į savo laivą, parplukdytas į Lietuvą ir už „Tėvynės išdavimą“ nuteistas kalėti dešimt metų. Tačiau incidentas su S. Kudirka sulaukė didelio atgarsio JAV žiniasklaidoje ir visuomenėje: kilo masinis pasipiktinimas JAV  pareigūnų veiksmais bei protestų dėl pareigūnų elgesio banga. Televizijos ir radijo stotys transliavo specialias programas, JAV laikraščiai „Chicago Tribune“, „Chicago Daily News“, „The New York Times“, „The Washington Post“ ir kiti pirmuose puslapiuose spausdino straipsnius apie nepateisinamą JAV pareigūnų elgesį, nupasakojo įvykio eigą, nuolatos skelbė įvairią informaciją, susijusią su lapkričio 23 d. incidentu bei skaitytojų laiškus. S. Kudirkos, kaip ir kitų lietuvių, bandymas pabėgti iš Sovietų Sąjungos,dar kartą atkreipė pasaulio dėmesį į okupuotą Lietuvos valstybę, kartu į viešumą kėlė neteisėtos Lietuvos okupacijos bei aneksijos klausimą.

 Lietuvos ypatingasis archyvas ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas parengė virtualią dokumentų parodą, skirtą jūreivio S. Kudirkos ryžtingam apsisprendimui palikti sovietų okupuotą Lietuvą paminėti. Parodoje eksponuojami originalūs dokumentai, atskleidžiantys 1970 m. lapkričio 23 d. įvykių eigą, pasaulio visuomenės reakciją į nesėkme pasibaigusį jūreivio bandymą gauti politinį prieglobstį JAV bei S. Kudirkos teismo procesą Lietuvoje: raportai, pranešimai, pažymos, apklausos protokolai bei nutarimai, nuosprendis S. Kudirkai ir kt. Parodoje skelbiama filmo ištrauka apie S. Kudirkos sutikimą Hamiltone, radijo stoties „Margutis“ (JAV) garso įrašai su JAV senatoriaus Ch. Percy, Kongreso nario Robert Hanrahan, išeivijos lietuvių, S. Kudirkos kalbomis.

  

Maloniai kviečiame apžiūrėti parodą

 

 


 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2015-03-31 16:51