Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024, faks.: (8 5) 251 4211,
el.p. lya@archyvai.lt, kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Asmenys aptarnaujami ir prašymai priimami archyvo priimamajame, adresu Gedimino pr. 40/1. Informacija teikiama telefonu  (8 5) 264 9024 arba (8 5) 261 0004, taip pat  el. p. lya@archyvai.lt.

Interesantai priimami kiekvieną darbo dieną darbo laiku.

Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais - ketvirtadieniais pasibaigus archyvo darbo laikui nuo 17 val. iki 17.30 val. Prašymai įteikiami apsaugos darbuotojui. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45

   

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose ir priimamajame aptarnaujami tik asmenys, dėvintys nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).

Asmenys, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz. karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) Archyvo skaityklose ir priimamajame nebus aptarnaujami.

Prašymus ir kitus dokumentus galite pateikti taip pat ir nuotoliniu būdu, elektroniniu paštu lya@archyvai.lt arba raštu, siunčiant adresu Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius.

Kilus klausimų galite kreiptis telefonu (8 5) 264 9024.
 

Sekite mus Archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle bei svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

 

 

 

Naujienos

RASTAS LIETUVOS PARTIZANŲ PRISIKĖLIMO APYGARDOS ŠTABO ARCHYVAS

2014-11-17

     Ariogalos gimnazijos jaunieji šauliai ir jų vadovas istorijos mokytojas Andrius Bautronis 2014 m. lapkričio 5 d. tvarkydami atstatyto Lietuvos partizanų Prisikėlimo apygardos štabo bunkerio Daugėliškių miške (Raseinių rajonas, Ariogalos seniūnija) aplinką rado unikalų radinį kuris gali atskleisti iki šiol nežinomų Lietuvos partizanų istorijos paslapčių.

     Tvarkant bunkerio aplinką ir ruošiant vietovę pavasarį planuojamam įrengti pažinimo takui, jaunieji šauliai Justas Balčius ir Ignas Kringelis traukdami šakas, iš po lapų esančio kelmo ištraukė aprūdijusį metalinį konteinerį. Pro konteineryje esantį plyšį matėsi, kad jame yra laikraščių ir popierių liekanų. Radinys buvo atvežtas į Genocido aukų muziejų, o vėliau perduotas Lietuvos ypatingajam archyvui. 

   

     Tikėtina, kad konteineryje apie 1950 m. buvo paslėptas Prisikėlimo apygardos štabo archyvas, nes netoliese esančiame bunkeryje veikė Prisikėlimo apygardos štabas, kuriam vadovavo Leonardas Grigonis-Užpalis. Bunkerio buvimo vietą čekistams parodė partizanų ryšininkė Marytė Pranevičiūtė, kuri 1950 m. birželio 6 d. buvo suimta ir po daugiau kaip mėnesį trukusių psichologinio poveikio priemonių palūžo. 1950 m. liepos 22 d. ji nuvedė čekistus Daugėliškių miške esantį bunkerį. Po įnirtingo mūšio, bunkeris buvo susprogdintas, žuvo jame buvę Leonardas Grigonis-Užpalis, jo adjutantas Juozas Tomkus-Gabrys, Maironio rinktinės partizanai Aleksas Meškauskas-Elytė, Vytautas Kuzmickas-Sakaliukas ir partizanas slapyvardžiu Banga, kurio pavardė nežinoma. Partizanas Juozas Zinius-Nemunėlis buvo kontūzytas ir pateko į nelaisvę.  

        

      1997 m. spalio mėn. netoli susprogdinto bunkerio vietos, buvęs partizanų ryšininkas Albinas Kęstutis Bersėnas surado Prisikėlimo apygardos štabo archyvo likučius, kuriuos perdavė Genocido aukų muziejui.

Rastas konteineris, dalyvaujant radėjams ir gausiam Ariogalos gimnazijos gimnazistų būriui,  buvo atidarytas, iš jo ištraukti dokumentų likučiai. Dokumentai bus restauruojami Lietuvos centriniame valstybės archyve, o po restauravimo bus saugomi Lietuvos ypatingajame archyve, kur su jais galės susipažinti visi besidomintys Lietuvos istorija.

 

     Dėkojame Ariogalos gimnazijos gimnazistams ir istorijos mokytojui Andriui Bautroniui už pilietiškumą ir veiklą saugant Lietuvos partizanų atminimą, taip pat už suteiktą pagalbą dėkojame Genocidų aukų muziejaus vadovui Eugenijui Peikšteniui.  

 
 

 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2014-11-17 16:27