LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS
PAŽYMA APIE
ŠEDUVOS LIAUDIES TEISMO FONDĄ NR. R- 590
2005-10- Nr. SA-
Vilnius
I. INFORMACIJA APIE FONDO SUDARYTOJĄ
Sudarytojo pavadinimo pasikeitimai
Šeduvos liaudies teismas (1940-12-04 – 1941 m.)
Sudarytojo įsteigimas, pavaldumas
Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1940-11-30 įsaku „Dėl Lietuvos TSR teismų sistemos pertvarkymo” apylinkių teismai pertvarkyti į liaudies teismus.1
Vietoje Panevėžio apylinkės teismo, kurio jurisdikcijoje buvo Panevėžio miestas, Panevėžio, Naujamiesčio, Krekenavos, Ramygalos, Raguvos, Vadoklių, Rozalimo, Pušaloto, Pumpėnų, Smilgių ir Šeduvos valsčiai sudaryti atskiri liaudies teismai.2Teisingumo liaudies komisaro 1940-12-04 patvirtintame Lietuvos TSR liaudies teismų sąraše įrašyti Panevėžio I - III, Ramygalos, Raguvos, Subačiaus ir Šeduvos liaudies teismai.3
Šeduvos liaudies teismo (buveinė Šeduvoje) jurisdikcijai buvo priskirti Šeduvos miestas bei Šeduvos, Smilgių ir Rozalimo valsčiai.4
Tikslios datos, kada Šeduvos liaudies teismas pradėjo veiklą ir kada 1941 m., prasidėjus vokiečių okupacijai, ją baigė, nenustatytos.
Sudarytojo funkcijos
Liaudies teismas buvo pirmoji teismo instancija sprendusi civilines bylas dėl turtinių ginčų, įpėdinystės teisių pripažinimo, atlyginimo už darbą, nuomos, skolų, alimentų išieškojimo, padarytų nuostolių atlyginimo, ištuokos ir kt., taip pat baudžiamąsias bylas dėl vagysčių, kūno sužalojimo, muštynių, chuliganizmo, išžaginimo, padirbtų pinigų platinimo, garbės ir orumo įžeidimo, svetimo turto pasisavinimo, spekuliacijos, valstybinės prievolės neatlikimo, piktnaudžiavimo pareigomis, šmeižto, kyšio davimo, sukčiavimo, kerštavimo ir kt. Bylas teismai sprendė kolegialiai, kartu su liaudies tarėjais.
II. DOKUMENTŲ SUTVARKYMAS
Bendrosios žinios apie fondo dokumentus
Panevėžio valstybinis archyvas 1992-03-18 perdavė Lietuvos valstybiniam archyvui 59 Šeduvos liaudies teismo bylas, įrašytas apyraše Nr. 1.
1994 m. fondas buvo pertvarkytas: patikslintos bylų antraštės, dokumentų datos, bylos susistemintos pagal asmenų pavardes abėcėlės tvarka ir peršifruotos. Papildomai įrašyta 1 byla - senas apyrašas Nr. 1
Iš viso fonde Nr. R-590 yra 1 apyrašas, 60 apskaitos vienetų. Dokumentų chronologinės ribos 1940-1941 m. Dokumentai lietuvių kalba.
Fondas nepilnas - nėra teismo veiklos dokumentų ir teisme spręstų civilinių bylų.
Baudžiamųjų bylų apyrašas Nr. 1
Apyraše įrašytos Šeduvos liaudies teisme spręstos baudžiamosios bylos dėl kūno sužalojimo, muštynių, chuliganizmo, padirbtų pinigų platinimo, įžeidimo, šmeižto, vagysčių, svetimo turto pasisavinimo, išžaginimo, spekuliacijos, sukčiavimo, kerštavimo ir kt.
Bylos susistemintos ir į apyrašą įrašytos pagal chronologiją, o metų ribose – pagal kaltinamų asmenų pavardes, abėcėlės tvarka.
Iš viso į fondo Nr. R-590 apyrašą Nr. 1 įrašyta 60 apskaitos vienetų. Dokumentų chronologinės ribos 1940 – 1941 m. Dokumentai lietuvių kalba. Dokumentų sukūrimo būdas - rankraštis, mašinraštis.
Rašytinių dokumentų skyriaus vyriausioji archyvistė Inga Švedaitė