LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS
PAŽYMA APIE
PSICHIKOS LIGONIŲ ŠEIMYNINĖS GLOBOS VILNIAUS VAIVADIJOJE DRAUGIJOS FONDĄ NR. 358
2005-12- Nr. SA-
Vilnius
I. INFORMACIJA APIE FONDO SUDARYTOJĄ
Sudarytojo pavadinimo pasikeitimai
Psichikos ligonių šeimyninės globos Vilniaus vaivadijoje draugija (Stowarzyszenie „Opieka Rodzinna nad Psychicznie Chorymi w Województwie Wileńskim”) (1933-07-26–1939 m. gegužės mėn.)
Sudarytojo įsteigimas, pavaldumas
Psichikos ligonių šeimyninės globos Vilniaus vaivadijoje draugija 1933-07-26 buvo įrašyta į Vilniaus vaivadijos valdybos Draugijų ir sąjungų registrą (reg. Nr. 1653).[1]
Draugijos įstatai buvo pakoreguoti, ir 1937-04-12 draugija buvo perregistruota tame pačiame registre Nr. 2022.[2]
Draugiją valdė visuotinis narių suvažiavimas, valdyba, visuotiniai skyrių susirinkimai, skyrių valdybos, revizijos komisija. Psichikos ligonių globą šeimose kontroliavo Vilniaus - Trakų apskrities seniūnija, Vilniaus vaivadijos valdyba ir Socialinės rūpybos ministerija. Draugija veikė Vilniaus vaivadijos teritorijoje. Ji turėjo du skyrius: Valkininkų ir Rūdiškių.[3]
Psichikos ligonių šeimyninės globos Vilniaus vaivadijoje draugijos veiklos pabaigos data nenustatyta, fonde paskutiniai veiklos dokumentai yra 1939 m. gegužės mėn.[4]
Sudarytojo veiklos sritis
Psichikos ligonių šeimyninės globos Vilniaus vaivadijoje draugijos nariais buvo ligonių rėmėjai, globėjai ir garbės nariai.
Draugija rūpinosi psichikos ligonių, nereikalaujančių nuolatinės priežiūros stacionarinėse psichiatrinėse gydymo įstaigose, globa. Ligoniai buvo apgyvendindami pas privačius globėjus, kurie savo namuose prižiūrėjo juos ir slaugė. Draugija turėjo savo gydytojus, slaugytojus ir kitą medicinos personalą, kuris teikė ligoniams būtiną medicinos pagalbą. Organizacija taip pat prižiūrėjo, ar tinkamai slaugomi ligoniai, steigė ir išlaikė medicinos punktus, namų vaistinėles, pramogų namus ligoniams, pirtis ir kt.[5]
II. DOKUMENTŲ SUTVARKYMAS
Bendrosios žinios apie fondo dokumentus
Tiksli Psichikos ligonių šeimyninės globos Vilniaus vaivadijoje draugijos dokumentų perdavimo Lietuvos TSR centriniam valstybiniam archyvui data nenustatyta. Dokumentų perėmimo akto fondo byloje nėra. 1948 m. į apskaitos dokumentus įrašyti 6 neaprašyti saugojimo vienetai.
Sutvarkius dokumentus, 1954 m. sudarytas apyrašas Nr. 1, į kurį įrašyti 9 apskaitos vienetai.
Iš viso fonde Nr. 358 yra 1 apyrašas, 9 apskaitos vienetai. Dokumentų chronologinės ribos 1933–1939 m. Dokumentai lenkų kalba.
Veiklos bylų apyrašas Nr. 1
Apyraše įrašyti draugijos įstatai, valdybos posėdžių ir narių susirinkimų protokolai, susirašinėjimo dėl Valkininkų ir Rūdiškių skyrių ligonių globos, įstatų pakeitimo, ligoninės statybos dokumentai, veiklos ataskaitos ir kt.
Bylos susistemintos ir į apyrašą įrašytos chronologine tvarka.
Iš viso fondo Nr. 358 apyraše Nr. 1 įrašyti 9 apskaitos vienetai. Dokumentų chronologinės ribos 1933–1939 m. Dokumentai lenkų kalba. Dokumentų sukūrimo būdai – mašinraštis, rankraštis.
Rašytinių dokumentų skyriaus vyriausioji archyvistė Elžbieta Šimelevičienė