Paroda ,,Kauno istorijos ženklai architekto Jono Lukšės piešiniuose: Kauno tvirtovės kompleksas”

Kauno regioninis valstybės archyvas š. m. sausio 27 d. pristatys parodą ,,Kauno istorijos ženklai architekto Jono Lukšės piešiniuose: Kauno tvirtovės kompleksas”. Jonas Lukšė – architektas, dailininkas, kultūros paveldo vertybių specialistas, Kauno tvirtovės tyrinėtojas. Be dailės, domėjosi istorija, kraštotyra, Kauno senamiesčio kultūros paminklų restauravimu. Po mokslo baigimo pradėjo dirbti Kultūros paminklų apsaugos inspekcijoje, kurioje dirbo virš 20 metų. Savo veikloje daugiausia pastangų skyrė senamiesčio spalvinei regeneracijai ir Kauno tvirtovės tyrimui. Kai Kultūros ministerijos mokslinė metodinė taryba apsisprendė visą Kauno tvirtovės kompleksą įrašyti į nekilnojamųjų kultūros paminklų sąrašą, Jonas Lukšė atliko architektūrinius statinių matavimus, daliai iš jų nustatė vertingąsias savybes, juos piešė, fotografavo ir parengė net kelis turistinius maršrutus po Kauno tvirtovę. Piešiniuose – nežinomi fortai. Anot Jono Lukšės, tik atlikus tiriamuosius bei paveldotvarkos darbus, galima galvoti, kaip tuos statinius tvarkyti, projektuoti pokyčius, panaudoti. Jono Lukšės pastangomis daugiau kaip pusė tūkstančio tvirtovės statinių buvo įtraukta į apskaitą.
Išėjęs į pensiją, Jonas Lukšė savo žinias pritaikė švietėjiškai veiklai, piešdamas istorinius kultūros paveldo objektus. Surengė Kauno sakralinių pastatų, Aleksoto seniūnijos kultūros objektų, Žaliakalnio kultūrinio paveldo, tarpukario Kauno architektūros, Panemunės karinio paveldo, žydų kultūros pėdsakų piešinių ir kt. parodas. Keturių parodų pagrindu išleisti leidiniai apie Kauno šventoves, Aleksoto kultūros paveldą, Kauno kryždirbystės kūrinius, kartu su kolega Vladimiru Orlovu išleido Kauno tvirtovės atlasą.
Belieka tik pasidžiaugti, kad architektas Jonas Lukšė 2019 m. perdavė Kauno regioniniam valstybės archyvui šiuos Kauno tvirtovės fortų ir karinių statinių piešinius, kuriuose jis užfiksavo ne tik esamą statinių būklę, bet ir pateikė istorinę medžiagą.
Nenurimstantis garbaus amžiaus ir nepaprasto veiklumo, įvairiapusių interesų istorijos puoselėtojas ir parodos autorius tikisi, kad šie jo darbai - tai patirties perdavimas kolegoms, architektams, mokytojams, gidams ir istorikams, o jam – nesibaigiantis pažinimo procesas.
Kviečiame aplankyti parodą Kauno regioniniame valstybės archyve
Maironio g. 28B, Kaunas
Parodos atidarymas – sausio 27 d. 14 val.
Paroda veiks iki kovo 24 d.
