|
|
LIETUVOS CENTRINIS VALSTYBĖS ARCHYVAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA
GARBINGOS LIETUVOS AVIACIJOS SUKAKTYS.
ANTANAS GUSTAITIS
Šiemet sukanka 115 metų, kai gimė Lietuvos karo aviacijos viršininkas, brigados generolas, aviakonstruktorius, 9 lietuviškų lėktuvų ANBO projektų autorius Antanas Gustaitis. Kovo mėnesį taip pat minimos Lietuvos karinių oro pajėgų įkūrimo metinės. Šių sukakčių proga Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija parengė virtualią dokumentų parodą.
Lietuvos centrinis valstybės archyvas parodos lankytojus supažindina su dokumentais apie A. Gustaičio mokslą Karo aviacijos mokykloje ir Lietuvos universitete, tarnybą Lietuvos kariuomenėje ir darbą Vytauto Didžiojo universitete. Pateikiama dokumentų apie A. Gustaičio lėktuvus ANBO: brėžiniai, techninių duomenų lentelės, aprašymai. Šie dokumentai kartu atspindi ir Lietuvos karo aviacijos istoriją.
A. Gustaitis gimė 1898 m. kovo 26 d. Obelinės kaime (Sasnavos vls., Marijampolės aps.). 1919 m. kovo 15 d. įstojo į Lietuvos kariuomenę, paskirtas mokiniu į Karo aviacijos mokyklą, 1919 m. gruodžio 16 d. ją baigė ir buvo paskirtas į Aviacijos dalį. 1925 m. liepos 14 d. sėkmingai išbandė pirmąjį savo suprojektuotą lėktuvą ANBO-I. 1928 m. liepos 23 d. baigė Aukštąją aeronautikos ir mechaninių konstrukcijų mokyklą Prancūzijoje, įgijo aviacijos ir mechanikos konstrukcijų inžinieriaus diplomą. 1934 m. vadovavo trijų ANBO-IV eskadrilei, aplankiusiai dvylikos valstybių sostines. Nuo 1935 m. vasario 14 d. patvirtintas Lietuvos karo aviacijos viršininku, pareigas ėjo iki Lietuvos karo aviacijos likvidavimo. 1937 m. lapkričio 23 d. pakeltas į brigados generolus. Sovietams okupavus Lietuvą 1940 m. rugpjūčio 27 d. paskirtas Karo aviacijos likvidacinės komisijos pirmininku, 1940 m. gruodžio 31 d. iš kariuomenės paleistas. Kurį laiką dėstė Vytauto Didžiojo universitete. 1941 m. ryžosi emigruoti, bet kovo 6 d. buvo Vidaus reikalų liaudies komisariato (NKVD) darbuotojų suimtas bandant pereiti sieną su Vokietija, po dienos išvežtas tardyti į Maskvą. 1941 m. liepos 7 d. TSRS Aukščiausiojo teismo karinės kolegijos nuteistas mirties bausme, 1941 m. spalio 16 d. sušaudytas Maskvos Butyrkų kalėjime.
A. Gustaičio gyvenimas ir veikla yra neatsiejama Lietuvos aviacijos, karinių oro pajėgų istorijos dalis. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų istorija prasideda nuo 1919 metų. Krašto apsaugos ministro 1919 m. kovo 12 d. įsakymu Inžinerijos bataliono Aviacijos kuopos pagrindu buvo sudaryta ir nuo bataliono atskirta Aviacijos dalis. Ši data laikoma Karinių oro pajėgų įkūrimo diena. Aviacijos dalis dalyvavo laisvės kovose prieš Raudonosios Armijos ir Lenkijos dalinius. 1920 m. Aviacijos dalis pavadinta Aviacijos korpusu, 1920–1921 m. vadinta Oro laivynu, 1921–[1933] m. – Aviacija, po 1933 m. vasario mėn. (įsakymuose) – Karo aviacija. 1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, Karo aviacija buvo likviduota.
Dauguma parodai atrinktų dokumentų yra iš Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomų Krašto apsaugos ministerijos, Karo aviacijos grupių, eskadrilių ir teismų bei Karo aviacijos ir Karo aviacijos karininkų ramovės fondų, Krašto apsaugos ministerijos įstaigų ir karinių dalinių asmens sudėties dokumentų kolekcijos. Eksponuojami ir archyve saugomi fotodokumentai.
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija eksponuoja šiuolaikinių Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atributikos ir orlaivių vaizdus.
Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos – reguliarių Lietuvos kariuomenės pajėgų dalis, tęsianti 1919–1940 metais Lietuvos kariuomenėje buvusios Karo aviacijos ir 1935–1940 metais Priešlėktuvinės apsaugos tradicijas. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos atkurtos 1992 m. sausio 2 d.
Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos formuojamos iš profesinės karo tarnybos karių ir civilių tarnautojų. Pagrindinės funkcijos yra Lietuvos oro erdvės kontrolė, apsauga ir gynyba, parama Sausumos bei Jūrų pajėgoms, paieškos ir gelbėjimo bei specialiųjų operacijų vykdymas, krovinių ir žmonių (karių ir civilių) pervežimas, priskirtų Taikos meto užduočių vykdymas.
Karinių oro pajėgų daliniai išsidėstę visoje Lietuvos teritorijoje. Kaune įsikūręs Karinių oro pajėgų štabas ir Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba, Kauno rajone Karmėlavoje – Oro erdvės ir kontrolės centras, kuriame įkurtas trijų Baltijos valstybių karinis vienetas Bendras valdymo ir pranešimų centras, vykdantis NATO oro gynybos operacijų funkcijas Baltijos šalių regione. Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos radiolokaciniai postai išdėstyti visoje Lietuvos teritorijoje. Aviacijos bazė, Ginkluotės ir technikos remonto depas dislokuoti Šiauliuose, o Oro gynybos batalionas – Radviliškyje. Orlaivių parkas, kita oro erdvės stebėjimo, valdymo ir gynybos ginkluotė ir technika nuolat atnaujinama.
Karinėse oro pajėgose šiuo metu tarnauja ir dirba daugiau kaip 1200 profesionaliosios karo tarnybos karių ir civilių tarnautojų, kurie aktyviai dalyvauja tarptautiniuose mokymuose, pratybose bei kituose karinio bendradarbiavimo projektuose ir renginiuose, visuomenės gyvenime.
Pažymėtina, kad tai jau antroji Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos bendrai parengta virtuali paroda.
Kviečiame apsilankyti.
Norėdami pasididinti eksponatą, spauskite ant paveiksliuko, o jei dokumentas jums dar bus neįskaitomas, eksponato apatiniame dešiniajame kampe paspauskite šį ženklą. Jo pagalba dokumentą galėsite atsisiųsti arba atsidaryti naršyklėje.