Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

  

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

A. Zilnys: „Nėra vienintelio „teisingo“ informacijos paieškos kelio“

2022-11-09
Lapkričio 7 d. Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyriaus vyr. specialistas Andrius Zilnys Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatė Elektroninio archyvo informacinę sistemą (https://eais.archyvai.lt/).

Dalydamasis darbo su sistema patirtimi A. Zilnys tikino, kad nėra vieno vienintelio „teisingo“ informacijos paieškos būdo. Kiekvienas vartotojas yra unikalus, sistemoje informacijos galima ieškoti pagal įvairius paieškos kriterijus, tad kiekvienas gali pasirinkti jam priimtiniausią informacijos paieškos metodą.

Susitikimo metu buvo atsakyta į dažniausiai vartotojams kylančius klausimus. Keli iš jų:

Kaip žinoti, kuris archyvas saugo ieškomą dokumentą?

Dokumentai (taip pat ir bažnyčių metrikų knygos), sudaryti iki 1918 m., saugomi Lietuvos valstybės istorijos archyve. Dokumentai, sudaryti nuo 1918 iki 1990 m. – Lietuvos centriniame valstybės archyve. Regioniniai valstybės archyvai (Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos) saugo apskričių įstaigų ir įmonių 1940–1941 m., 1944–1990 m. dokumentus. Dokumentai, sudaryti po 1990-ųjų – Lietuvos valstybės naujajame archyve. Kūrėjų ir menininkų fondų dokumentus galima rasti Lietuvos literatūros ir meno archyve, o Lietuvos ypatingajame archyve saugomi buvusių sovietinių saugumo ir represinių struktūrų dokumentai, taip pat Lietuvos partizanų dokumentai. Žinoma, tai tik bendriausi rėžiai – esama įvairių išimčių ir išlygų. Tarkim, vaizdo ir garso dokumentus saugo tik Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir dalį jų skaitmeninių kopijų galima pasiekti sistemoje www.e-kinas.lt.

Ar EAIS sudaryta galimybė atsisiųsti dokumentus?

Taip, dokumentus galima atsisiųsti.

Kaip susiaurinti dokumentų paiešką?

Valstybės archyvuose saugomi unikalūs, vienetiniai dokumentai. Jie sisteminami į bylas, fondus. Kiekvieno dokumentų fondo apyraše galima rasti visą istoriją apie šio fondo bylas, jų sudarytojus, dokumentų (apskaitos vienetų) atsiradimo kilmę. Žinant šį kelią, paiešką galima pradėti nuo bendresnės informacijos ir užpildžius išplėstinės paieškos laukelius paiešką susiaurinti iki vienintelio ieškomo rezultato. Tačiau retai kada žinome visą informaciją. Tada rekomenduojama pasirinktus archyvą paieškos raktažodį nurodyti bylos pavadinime. Jeigu ieškoma metrikų knygų, galima pasinaudoti skiltimi „Parapijų žemėlapis“. Atradus reikiamą parapiją ir pasirinkus norimą laikotarpį, galima vieną po kito versti knygos lapus.

Ar galiu paieškos laukelyje įvesti ieškomo žmogaus vardą, pavardę ir rasti dokumentų, kurių turinyje bus nurodytas asmuo?

Ne. Paieškų rezultatai surandami pagal bylų apyrašus ir dokumentų pavadinimus. Deja, dokumento turinys nėra indeksuojamas. Metrikų knygos rašytos ranka, dažnai lotynų, lenkų ar gudų kalbomis. Tačiau jeigu ieškomo žmogaus vardas ir pavardė bus nurodyti dokumento apyraše, dokumentas bus pateiktas kaip paieškos rezultatas.

 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2022-11-09 13:44