Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

  

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Lietuvos valstybės istorijos archyvas pristato virtualią parodą „Sveikinimai Vilniaus universiteto 350-ies metų jubiliejaus proga"

2021-04-02

Lietuvos valstybės istorijos archyvas pristato virtualią parodą, skirtą Vilniaus universiteto gimtadieniui. Vilniaus universiteto gimtadienis švenčiamas balandžio 1 dieną. Šiemet jam sukanka 442-eji metai. Lietuvos valstybės istorijos archyve saugoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro 1579 m. balandžio 1 d. privilegija dėl Akademijos teisių suteikimo Vilniaus kolegijai ir 1579 m. spalio 30 d. popiežiaus Grigaliaus XIII bulė dėl Vilniaus universiteto įsteigimo patvirtinimo. Šie dokumentai pripažinti ypatingą kultūrinę reikšmę turinčiais paveldo objektais ir įrašyti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą

Vilniaus universitetas ilgą laiką buvo vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje, dariusi didelę įtaką ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių kraštų kultūriniam gyvenimui, išugdžiusi ne vieną mokslininkų, poetų ir kultūros veikėjų kartą. Dėl profesorių ir studentų dalyvavimo 1831 m. sukilime caro Nikolajaus I įsakymu 1832 m. universitetas buvo uždarytas.

1919 m. spalio 11 d. po 87 metų pertraukos Vilniaus universitetas vėl pradėjo veiklą. Jis buvo atkurtas Lenkijos vyriausiojo kariuomenės vado Juzefo Pilsudskio dekretu ir pavadintas Stepono Batoro universitetu Vilniuje. Šia proga buvo surengtos universiteto atidarymo iškilmės. Lietuvos valstybės istorijos archyvo parengtoje parodoje pristatomas 1919 m. spalio 11 d. iškilmingo atidarymo aktas, kurį pasirašė J. Pilsudskis ir daugelis to meto visuomenės bei kultūros veikėjų.

1929 m. spalio mėnesį Stepono Batoro universitetas Vilniuje šventė 350-ąjį įkūrimo jubiliejų ir 10-ąsias atkūrimo metines. Parodoje galėsite išvysti niekur iki šiol neeksponuotus užsienio šalių (Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Ukrainos, Didžiosios Britanijos, Airijos, Prancūzijos, Austrijos, Graikijos, Italijos, Pietų Afrikos Respublikos) švietimo įstaigų, įvairių draugijų (Varšuvos medicinos ir Lenkijos chirurgų draugijų, Lenkų literatų draugijos Vilniuje), taip pat pačiame Stepono Batoro universitete veikusių studentų draugijų, organizacijų, korporacijų ir konventų, universiteto absolventų sveikinimus jubiliejaus proga.

Pirmą kartą visuomenei pristatomi dokumentai saugomi „Vilniaus mokslo bičiulių draugijos“ fonde (f. 1135). Kai kurie iš jų ypač vertingi – pergamentai, surašyti ant specialiai išdirbtos odos. Prie Segedo universiteto (Vengrija) sveikinimo virvele prikabintas raudonos smalkos antspaudas medinėje dėžutėje. Sveikinimai rašyti lotynų, lenkų, prancūzų, graikų ir italų kalbomis. Daugelis jų su švietimo įstaigų herbais, antspaudais, rektorių ir profesorių parašais. Kai kurie sveikinimai papuošti meniniais elementais, todėl tikrai verti ne tik istorikų ar Vilniaus universiteto istorija besidominčių asmenų, bet ir dailės tyrinėtojų dėmesio.

Parodą apžiūrėti galite čia.

Parodos kuratorės – Lietuvos valstybės istorijos archyvo Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė ir šio skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Pansevič.

 

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2021-04-06 09:11