Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  


Valstybės archyvai jau dirba įprasta tvarka.

Lankantis valstybės archyvuose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ar kitas veido apsaugos priemones, laikytis kitų asmens higienos reikalavimų.

 

Naujienos

Rekonstruoto Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo pastato atidarymas

2019-06-11

Kasmet birželio 9-ąją minima Tarptautinė archyvų diena. Šia proga valstybės archyvai kviečia visuomenę dalyvauti Gyvo archyvo dienų renginiuose, aplankyti saugyklas, naujas parodas, susipažinti su saugomais reikšmingais dokumentais.

Šiemet vienas iš Tarptautinei archyvų dienai skirtų renginių – rekonstruoto Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo pastato atidarymas, kuris vyko birželio 10 d.

Panevėžyje veikęs apskrities archyvas į Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialą pertvarkytas 2017 metais, kai mažinant biudžetinių įstaigų skaičių nuspręsta vietoje buvusių 10 apskričių archyvų įsteigti 4 regioninius valstybės archyvus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Visi prijungti archyvai, kaip struktūriniai padaliniai, liko savo vietose ir atlieka tas pačias funkcijas.

Archyvui Panevėžyje tapus Šiaulių regioninio valstybės archyvo filialu, dar buvo nuspręsta rekonstruoti filialo pastatą. Jis buvo pastatytas dar 1980 metais ir suprojektuotas 250 tūkst. bylų saugojimui. Per ilgą laiką priimant archyvui priskirto Nacionalinio dokumentų fondo nuolat saugomus dokumentus, jau 1999 metais buvo užpildytos visos archyvo saugyklos. 2002 metais buvo parengtas archyvo rekonstrukcijos projektas, bet neskiriant asignavimų, jo įgyvendinimas vis buvo atidėliojamas.

Stokojant vietos dokumentų saugojimui, buvo maksimaliai sutankinti lentynų blokai bei lentynomis užstatyti pastato pagalbinės patalpos. 2014 metais archyve saugomi pramonės įmonių dokumentai laikinam saugojimui perduoti į Šiaulių apskrities archyvą. Esant perpildytoms saugykloms, dokumentų saugojimo sąlygos neatitiko dokumentų saugojimui keliamų reikalavimų. Pažeidžiami buvo ir priešgaisrinės saugos reikalavimai. Iš anksčiau likviduotų bei dabar reorganizuojamų valstybės ir savivaldybių įstaigų archyvas negalėjo priimti dokumentų.

Atliekant pastato rekonstrukciją, buvo išmūrytas papildomas ketvirtas aukštas, sustiprinti saugyklų perdengimai, sumontuoti mobilūs stelažai. Mikroklimato saugyklose palaikymui užtikrinti įrengta automatinė kompiuterizuota - kondicionavimo sistema. Bendras pastato plotas padidėjo nuo 926 m2 iki 1549 m2. Lentynų įrengta daugiau nei dvigubai – 7474 tiesiniai metrai. 2018 m. gruodžio 31 d. filiale buvo saugoma 342 263 bylos, kurios užėmė 3473 tiesinius metrus. Vietos priimti dokumentus dabar yra keliems dešimtmečiams į priekį. Be kitų darbų šiuo metu archyvo darbuotojai tvarko į naujus stelažus perkeltas dokumentų bylas, deda jas į dėžutes, priiminėja pernai reorganizuotų Panevėžio miesto, Biržų, Rokiškio rajonų apylinkių teismų dokumentus.


Iš archyvo Panevėžyje istorijos

1614 metais Panevėžyje ant kairiojo Nevėžio kranto pastatyti Upytės pavieto teismo trobesiai ir šio teismo aktų knygoms saugoti mūrinis archyvo pastatas. Iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais pastatytų archyvo pastatų jis yra vienintelis ir seniausias Lietuvoje. Kartu jis yra ir seniausias Panevėžio pastatas.

1852 metais Vilniuje įsteigus Senųjų aktų knygų centrinį archyvą, Panevėžyje saugotos Upytės pavieto teismo aktų knygos buvo pervežtos į šį archyvą. Dabar jos saugomos Lietuvos valstybės istorijos archyve ir Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje.

1941 metų pavasarį sovietinė valdžia įsteigė Panevėžyje apskrities valstybinį archyvą, su kuriuo siejama dabar veikiančio Šiaulių regioninio valstybės archyvo Panevėžio filialo pradžia.

1950 m. birželio 20 d. Lietuvoje panaikinus apskritis, Panevėžio apskrities valstybinis archyvas pertvarkytas į Panevėžio rajono valstybinį archyvą. Vėliau pakeitus jo pavaldumą, 1956 metais pavadintas Panevėžio miesto valstybiniu archyvu.

1964 m. sausio 1 d. vietoj likviduotų Panevėžio miesto, Biržų, Kupiškio, Pasvalio ir Rokiškio rajonų valstybinių archyvų buvo įsteigtas Lietuvos TSR centrinio valstybinio archyvo Panevėžio filialas ir jam pavestos regioninio archyvo funkcijos. Jo saugyklos įrengtos uždarytoje marijonų vienuolyno koplyčioje P. Rotomskio (dabar Marijonų) gatvėje. Archyvo administracinės patalpos buvo A. Domaševičiaus (dabar A. Smetonos) g. 30.

1980 m. birželio 6 d. archyvui Panevėžyje M. Valančiaus g. 3 atidarytas naujas pastatas su erdviomis saugyklomis. Į jas perkelti koplyčioje saugoti dokumentai. Lietuvos TSR centrinio valstybinio archyvo Panevėžio filialas veikė iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais.

1990 m. liepos 25 d. keičiant archyvų sistemos įstaigų pavadinimus, Lietuvos TSR centrinio valstybinio archyvo Panevėžio filialas tapo Panevėžio valstybiniu archyvu.

1993 m. gegužės 28 d. Panevėžio valstybinis archyvas pavadintas Panevėžio apygardos archyvu.

1997 m. kovo 7 d. Panevėžio apygardos archyvas pervadintas į Panevėžio apskrities archyvą.

2017 m. sausio 1 d. Panevėžio apskrities archyvas prijungtas prie Šiaulių apskrities archyvo ir įkurtas Šiaulių regioninis valstybės archyvas su filialu Panevėžyje.

 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2019-06-11 08:35