Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Archyvų rimtį išsklaidys Gyvo archyvo dienos renginiai

2013-06-03

2013-aisiais minėsime ne vieną Lietuvai reikšmingą sukaktį: 1863 m. sukilimo 150-ąsias metines, Žemaičių krikšto 600 m. jubiliejų, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 25-metį, S. Darius ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 80-ąsias metines...

Be šių sukakčių, birželio 9-ąją švęsime ir Tarptautinę archyvų dieną. Kviečiame drauge išsklaidyti akademinę archyvų rimtį ir archyvarų profesinę šventę paminėti prasmingais renginiais!

 

Seime, Konstitucijos salėje, birželio 10 d. 10 val. rengiama konferencija tema „Dokumentų vadybininko ir archyvaro kompetencijos: teorinės ir praktinės įžvalgos“. Į šį renginį būtina registruotis iš anksto ir atvykus turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Konferencijos rengėjas – Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas, konferencijos partneriai – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba ir Archyvarų asociacija.

 

Lietuvos valstybės istorijos archyvas (Gerosios Vilties g. 10, Vilnius) siūlo aplankyti dokumentų parodą „1863–1864 m. sukilimas“ bei rengia ekskursijas į senųjų aktų, pergamentų ir mikrofilmų saugyklas (beje, jų paskirtis anksčiau buvo visai kita – tai buvusi atominio karo slėptuvė!)

Lankytojai laukiami birželio 10 dieną – 16 val.; birželio 11 dieną – 10, 13 ir 16 val. Išankstinė registracija telefonu (8 5) 213 7482 arba el. p. [email protected].

 

Lietuvos centrinis valstybės archyvas (O. Milašiaus g. 21, Vilnius) birželio 11 d. skelbia atvirųjų durų dieną ir savo lankytojams siūlo susipažinti su archyvu, jo veikla, saugomais dokumentais.

10 val. bus organizuojama ekskursija po archyvą.

Taip pat siūlome užsukti į „Archyvinį kino seansą“ Lietuvos centrinio valstybės archyvo kino salėje (O. Milašiaus g. 19), kur nuo 10 iki 12. 30 val. bus demonstruojami Lietuvos kino dokumentai ir režisieriaus R. Verbos 1983 m. kino apybraiža „Lituanikos sparnai“, skirta S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą metinėms paminėti.

Tel. pasiteirauti: (8 5) 247 78 30, (8 5) 247 78 02.

 

Lietuvos ypatingasis archyvas (Gedimino pr. 40 / 1) birželio 10 d. kviečia į renginį, skirtą Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio 25-osioms metinėms paminėti.

Programa:

• 16 val. – renginio atidarymas, Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų LTSR KGB, VRM ir LKP sudarytų dokumentų apie Sąjūdžio kūrimosi raidą ir veiklą pristatymas;

• nuo 16.30 iki 18 val. – archyvo saugomų KGB slapta darytų Sąjūdžio renginių, mitingų ir demonstracijų nuotraukų bei vaizdo įrašų demonstravimas;

• nuo 16.30 iki 18 val. – apžvalginės ekskursijos po KGB rūmus ir Lietuvos ypatingojo archyvo dokumentų saugyklas.

Pageidaujančių apsilankyti dokumentų saugyklose prašoma iš anksto registruotis el. paštu [email protected] arba telefonu (8 5) 2514210

 

Lietuvos valstybės naujasis archyvas (O. Milašiaus g. 19, Vilnius) siūlo aplankyti parodą „Vardan tos Lietuvos...“, kurioje eksponuojami archyve saugomi Lietuvos sąjūdžio ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Kazimiero Motiekos, Bronislovo Juozo Kuzmicko, Sauliaus Pečeliūno ir Vytenio Povilo Andriukaičio veiklos Sąjūdyje dokumentai. Paroda eksponuojama Lietuvos valstybės naujojo archyvo skaitykloje.

Birželio 10 d. 14 val. rengiama ekskursija po archyvą.

 

Lietuvos literatūros ir meno archyvas (O. Milašiaus g. 19, Vilnius) birželio 3–7 d. rengia atvirųjų durų dienas ir kviečia pasižvalgyti po archyvą.

 

Alytaus apskrities archyvas (Jotvingių g. 7, Alytus) birželio 7 d. 10–17 val. siūlo apsilankyti archyve. Archyvo darbuotojos bus pasirengusios aprodyti savo valdas, leis pavartyti įdomiausius dokumentus, papasakos apie archyvo veiklą ir pasistengs atsakyti į visus lankytojams rūpimus klausimus.

 

Kauno apskrities archyvas (Maironio g. 28 B, Kaunas) birželio 10 d. 10–19 val. skelbia atvirųjų durų dieną. Apsilankiusieji galės tiesiogiai susipažinti su archyvu, jo vykdoma veikla, struktūriniais padaliniais, saugyklose saugomais dokumentais. Tą dieną lankytojai kviečiami ir į gyvosios istorijos pamokas – jie turės galimybę aplankyti archyve eksponuojamą parodą „1863 metų sukilimas archyvų dokumentuose“, taip pat galės susipažinti ir su archyve saugomais Lietuvos sąjūdžio Kauno skyriaus dokumentais.

Ekskursijos bus organizuojamos 10, 12, 14, 16 ir 18 val.. Pageidautina išankstinė registracija tel. (8 37) 20 76 96.

 

Klaipėdos apskrities archyve (Priestočio g. 8, Klaipėda) birželio 7 d. 10 ir 14 val. organizuojamos ekskursijos, kurių metu galėsite iš arti pamatyti archyvo saugomus dokumentus, turėsite galimybę susipažinti su archyvinio darbo specifika bei apžiūrėti sovietinių laikų darbo reliktus, buvusį sovietinės milicijos tardymo kambarį ir laikino sulaikymo kameras.

 

Marijampolės apskrities archyvas (P. Butlerienės g. 9, Marijampolė) kviečia aplankyti parodą „Už jūsų ir mūsų laisvę. 1863 metų sukilimo atspindžiai archyvuose“, kuri eksponuojama Marijampolės kultūros centre. O birželio 7 d. 10 val. užsukę į archyvą galėsite apžiūrėti parodą, skirtą Sąjūdžio 25-osioms metinėms paminėti, ir susipažinti su archyvo veikla.

 

Šiaulių apskrities archyvas (Vilniaus g. 160, Šiauliai) rengia virtualią parodą „Lietuvos sąjūdžiui – 25“ (prieiga internetu www.http://www.archyvai.lt), o birželio 10 d. 10, 14 ir 15 val. archyve numato surengti apžvalgines ekskursijas. Nepraleiskite progos pasižvalgyti po vieną gražiausių ir moderniausių valstybės archyvų Lietuvoje.

 

Utenos apskrities archyvas (J. Basanavičiaus g. 114, Utena) birželio 7 d. skelbia atvirųjų durų dieną. Lankytojams bus pasiūlyta aplankyti dokumentų saugyklas, susipažinti su archyvo darbuotojų darbu. Taip pat, pažymint 1948 metų Lietuvos gyventojų tremties 65-metį, bus galima susipažinti su 1948 metų tremtinių turto surašymo, perdavimo, įkainojimo aktais ir kitais panašaus pobūdžio dokumentais.

 

Panevėžio apskrities archyvas (M. Valančiaus g. 3. Panevėžys) birželio 7 d. 11 val. organizuoja pažintinę ekskursiją po archyvą ir kviečia visus prisidėti prie akcijos „Papildyk Panevėžyje neįkurto universiteto bylą“. Panevėžiečiai raginami atnešti dokumentų, susijusių su atgimimo metų planais Panevėžyje įkurti savarankišką universitetą. Akcija tęsis iki š. m. pabaigos.

Dėl dokumentų dovanojimo, kitos informacijos kreiptis telefonais: (8 45) 46 15 37, (8 45) 46 49 40 arba el. p. [email protected].

 

Tauragės apskrities archyvas (Gaurės g. 4A, Tauragė) birželio 7 d. lankytojams dar plačiau atveria duris, siūlydamas susipažinti su archyvu, jo vykdoma veikla, saugyklose saugomais dokumentais.

 

Telšių apskrities archyvas (Sedos g. 12, Telšiai) birželio 7 d. skelbia atvirųjų durų dieną. Archyvo lankytojams bus suteikta galimybė susipažinti su archyvo veikla bei saugomais dokumentais, tarp jų ir archyvo saugomais Sąjūdžio dokumentais.

 

Vilniaus apskrities archyvas (O. Milašiaus g. 23, Vilnius) birželio 7 d. organizuoja Gyvo archyvo dieną ir kviečia į apžvalgines ekskursijas po Vilniaus apskrities archyvo saugyklas, siūlo susipažinti su archyvo veiklos specifika bei darbo subtilybėmis, iš arčiau pamatyti ar net savo rankomis pasklaidyti įdomiausias ir vizualiai patraukliausias bylas ar atskirus dokumentus.

Tiems, kurie nors netiesiogiai norėtų susipažinti su archyvo veikla, siūlome aplankyti archyvo parengtą virtualią parodą „Vilniui 690 metų“.

_______________

 

Šiais metais valstybės archyvų renginiuose išskirtinis dėmesys skiriamas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio temai. Per ketvirtį amžiaus nuo šio judėjimo ištakų į Lietuvos valstybės archyvus buvo perduota saugoti nemažai naujausios mūsų šalies istorijos dokumentų, tačiau neabejotina, kad ne viename asmeniniame archyve vis dar saugoma unikalių ir reikšmingų dokumentų, atspindinčių Sąjūdžio kūrimosi raidą nuo pirmųjų iniciatyvinių grupių iki plačiai išaugusios organizacijos, kuri turėjo lemiamą įtaką Lietuvos valstybės atsiskyrimui nuo Sovietų Sąjungos ir visiškai nepriklausomos valstybės susikūrimui.

Kad mūsų valstybės dokumentinis paveldas būtų tinkamai sutvarkytas, aprašytas ir saugomas, kad Lietuvos istorijos liudijimai nebūtų išblaškyti po atskirų institucijų ar privačių asmenų archyvus, norėtume paraginti visuomenę Sąjūdžio iniciatyvinių grupių kūrimosi ir veiklos dokumentus, fotografijas, vaizdo ar garso medžiagą perduoti saugoti į profesionalų rankas – į Lietuvos valstybės archyvus. Šie dokumentai ne tik praturtintų valstybės dokumentinį paveldą, bet ir taptų prieinami tyrinėtojams, plačiajai visuomenei, jų pagrindu galėtų būti rengiamos parodos, vykdoma kita edukacinė ir mokslinė veikla.

Išsaugokime savo valstybės dokumentinį paveldą. Tai – ne tik valstybės archyvų misija, tai – kiekvieno mūsų pareiga.

_______________

 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2013-06-03 17:12