Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

Darbuotojams      Vartotojams

 

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Prisijungti 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė , tel. (8 5) 265 2255, el. p. d.cenyte@archyvai.lt. 

 

 

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Virtuali paroda „Lietuva iš paukščio skrydžio 1944–1945“

2018-08-02

Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas (LCVA) pristato virtualią parodą „Lietuva iš paukščio skrydžio 19441945“. Parodoje eksponuojamos 1944–1945 m. Vokietijos ginkluotųjų oro pajėgų žvalgybos virš Lietuvos darytos aerofotografijos. Taip buvo įamžintas Lietuvos atvaizdas iš paukščio skrydžio.

Tokie žvalgybiniai skrydžiai buvo vykdomi ne tik virš Lietuvos, bet ir virš kitų valstybių. Karo pabaigoje nuotraukas rado Vakarų sąjungininkų kariai (skaičiuojama, kad buvo surasta apie 1 250 000 nuotraukų). Didžioji jų dalis saugoma JAV nacionaliniame archyve (National archives and records administration (NARA), antrajame archyvų pastate Merilando (Maryland) valstijoje, kita dalis Kylio (Keele) universitete Jungtinėje karalystėje. Šioms nuotraukoms buvo priskirta santrumpa „GX“. 5-ajame ir 6-ajame XX a. dešimtmetyje jas aktyviai tyrinėjo JAV žvalgybos ekspertai, siekdami kuo daugiau išsiaiškinti apie Rytų ir Centrinę Europą, kurioje šeimininkavo Šaltojo karo priešas – SSRS. GX nuotraukos buvo išslaptintos tik XX a. 10-ajame dešimtmetyje ir vis dar turi antspaudą “CONFIDENTIAL”.

2015 m. Kultūros rėmimo fondo lėšomis buvo dalinai finansuotas LCVA ir partnerio Klaipėdos universiteto projektas ,,Antrojo pasaulinio karo metų Lietuvos teritorijos aerofotonuotraukų identifikavimas, skaitmeninimas JAV nacionaliniame archyve ir sklaida”. Lietuvos centrinio valstybės archyvo darbuotojai JAV nacionaliniame archyve atrinko ir nuskenavo 213 Vokietijos žvalgybos skrydžių maršrutų, kurie sudaro apie 17 500 aerofotografijų.

2017 m. LCVA kartu su projekto partneriu Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu vykdė projektą „Antrojo pasaulinio karo metų aerofotonuotraukose užfiksuotų Lietuvos vietovių identifikavimas ir sklaida“. Projekto, kuris buvo dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos, tikslas – identifikuoti Antrojo pasaulinio karo metų aerofotonuotraukose užfiksuotas Lietuvos vietoves ir užtikrinti jų sklaidą; projekto uždaviniai: identifikuoti ir katalogizuoti aerofotonuotraukose užfiksuotas vietoves ir sukurti duomenų bazę bei įrankius, kurie leistų vartotojams internete naudotis istorinio aerofotoarchyvo skaitmeniniu turiniu. Su projekto rezultatu galite susipažinti čia.

GX nuotraukose užfiksuotos urbanistinės vietovės, gamtos paminklai, kultūros paveldo objektai ir kita svarbi informacija. Šios nuotraukos padeda nustatyti, kaip atrodė kultūros paveldo objektas prieš daugiau nei 70 metų. Nuotraukos pasitarnauja tiriant miestų ir miestelių raidą, padeda identifikuoti išnykusias kapines, sunaikintus pastatus. Šiuo metu visos skaitmeninės nuotraukų kopijos yra saugomos Lietuvos centriniame valstybės archyve, o su jomis susipažinti galima archyvo skaitykloje.

Kviečiame į parodą.

 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2018-08-02 09:09