Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 


Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Nubraižytas Vilnius: parodos „XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniaus pastatų planai“ atidarymo akcentai

2022-12-22

Gruodžio 15 d. įvyko stacionarios parodos „XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniaus pastatų planai“ atidarymas. Lietuvos valstybės istorijos archyvas (LVIA) pakvietė apžiūrėti įdomiausius šio laikotarpio sostinės kultūros objektų pastatų projektus: įgyvendintus ir likusius tik svajonėse.  

Šis laikotarpis parodai pasirinktas neatsitiktinai. Kaip pažymėjo viena iš parodos kuratorių LVIA Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė, visų pirma, todėl, kad XIX a. antroje pusėje Vilnius sparčiai augo ir vystėsi, buvo statoma daug naujų įvairios paskirties pastatų. Visas Vilniaus mieste vykdomas statybas ir rekonstrukcijas prižiūrėjo Vilniaus gubernijos valdybos Statybos skyrius. Šiuo metu tapo privaloma pastatų planų, sąmatų bei patvirtintų projektų kopijas segti į objektų bylas (iki tol brėžiniai būdavo grąžinami pastatų savininkams arba darbų vykdytojams). Taip buvo sukaupta daugybė Vilniaus infrastruktūros vystymo, pramonės įmonių, ligoninių, mokyklų ir kt. pastatų projektų bei planų. Tačiau iš archyvo fondų į šią ekspoziciją, skirtą sostinės 700 metų jubiliejui, visų pirma atrinkti kultūros įstaigų projektai.        

Parodos atidaryme kalbėjusi architektūros istorikė, VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros profesorė Marija Drėmaitė pastebėjo, jog eksponuojamuose pastatų projektuose galima įžvelgti labai daug troškimų ir svajonių, kurie galėjo būti įgyvendinti mieste, bet tai nebūtinai įvyko. Gyvenimas parodė, jog vos 2030 proc. tų planų iš tiesų buvo įgyvendinta.

M. Drėmaitė teigė, jog parodos eksponatuose galima atpažinti modernėjantį XIX a. pab.–XX a. pr. Vilnių su naujoviškais teatrų, parodų salių, sporto bendrijų pastatais. Būtent šiuo laikotarpiu atsirado teatrų, kaip atskirų pramogą teikiančių pastatų, projektai. LVIA surengtoje parodoje galima apžiūrėti dabartinių Mažojo, Senojo teatrų, taip pat anuomet Rotušėje veikusio Vilniaus miesto teatro brėžinius. Iš viso demonstruojama per 30 įdomiausių Vilniaus pastatų planų ir brėžinių, saugomų LVIA. Juos papildo senovinės pastatų nuotraukos ne tik iš archyvo fondų, bet ir atkeliavusios iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos.

Sveikinimo žodį taręs inžinierius, restauratorius, kultūros paveldo ekspertas Petras Kanevičius kalbėjo apie XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniuje atsiradusias inžinerijos bei architektūros naujoves, džiaugėsi archyvo saugomais turtais, ragino pratęsti sostinės temą kitose ekspozicijose.

Būtent tai ir numatyta LVIA planuose: paroda „XIX a. pab.–XX a. pr. Vilniaus pastatų planai“ archyvas pradėjo parodų ciklą, skirtą sostinės 700 metų jubiliejui, kurį tęs visus 2023 metus.  

Iškilmingą parodos atidarymą pagyvino styginių instrumentų dueto „Meta Duo“ (smuikininkė Marija Pranskutė ir violončelininkas Deividas Dumčius) atliekami kūriniai bei svečius pasitikę Vilniaus miestelėnai - manekenai, apvilkti XIX a. pab.–XX a. pr. būdingais drabužiais iš spektaklio „Scenos vaizdeliai“. Juos archyvui paskolino Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus.

 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2022-12-22 08:19