Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Lietuvos literatūros ir meno archyvas priėmė saugoti pirmojo grafikos dizainerio Lietuvoje Antano Kazakausko archyvinius gyvenimo ir kūrybos dokumentus

2023-05-04

Lietuvos literatūros ir meno archyvas perėmė saugoti grafiko, knygų dailininko Antano Kazakausko (1937–2019) gyvenimo ir kūrybos dokumentus.

A. Kazakauskas 1962 m. baigė dabartinės Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedrą ir pirmasis apsigynė reklaminės grafikos diplominį darbą, tad jį galime vadinti pirmuoju diplomuotu to meto grafikos dizaineriu. Dar studijų metais dailininkas pradėjo bendradarbiauti su „Vagos“ ir „Minties“ leidyklomis, apipavidalino daugiau kaip pusantro šimto lietuvių ir užsienio autorių knygų, sukūrė serijų „Drąsiųjų keliai“ ir „Noriu žinoti“ dizainą.

A. Kazakauskas knygų dizainą kūrė aktyviai bendraudamas su pačiais autoriais, jų tekstus tarsi aprengdamas stilingu autorinio dizaino drabužiu. Jam buvo svarbi autoriaus žinutė ir kiekviena detalė, pradedant spalva, šriftu, pirmuoju viršeliu, jo sąskambiais su galiniu viršeliu, priešlapiais ir atvartais. A. Kazakausko apipavidalintas knygas galima lengvai atpažinti iš itin žaismingų koliažinių kompozicijų ir džiazuojančio ritmo. Jo sukurtos iliustracijos išsiskyrė raiškiu konstruktyvistiniu stiliumi, derinančiu skirtingą šriftą, atskirų žodžių junginius, spalvinius plotus, pieštas detales, nuotraukas ir įvairias iškarpas. Iš vienos knygos į kitą keliauja jo pamėgtos ir atpažįstamu meninio stiliaus elementu tapusios detalės – figūros, karūnos, laikrodžiai ar rodyklės.

Nuo 1965 m. iki 1996 m. A. Kazakauskas dirbo leidinio „Mūsų gamta“ meniniu redaktoriumi. Šį žurnalą jis pavertė kelis dešimtmečius trukusiu asmeninių eksperimentų ir grafinio dizaino projektu. Sovietmečiu kurdamas modernius grafikos ciklus A. Kazakauskas laikėsi savotiškos „saviizoliacijos“ principo – siekė atsiriboti nuo ideologizuoto oficialiosios dailės pasaulio.

1968 m. A. Kazakauskas sukūrė Londono parodoje Sovietų Sąjungai atstovaujančios Lietuvos paviljoną pristatančio katalogo „Lithuania London 68“ dizainą, nors tada jo pavardė liko nenurodyta leidinio metrikoje. Katalogas išsiskyrė drąsia ir žaisminga postmodernistine tipografika, tačiau užsienio auditorijai skirtas leidinys Lietuvoje beveik pusę amžiaus buvo menkai žinomas.

„Nė velnio nebijau“ – taip galėtų skambėti vienas iš A. Kazakausko kūrybinių moto. Ši citata atskleidžia ne tik drąsią kūrėjo poziciją sovietinės sistemos atžvilgiu, bet ir susijusi su jo itin mėgtu drąsaus, taisyklėms nepaklūstančio koliažo principu.

Lietuvos literatūros ir meno archyvui perduoti A. Kazakausko archyvinių dokumentų rinkiniai – fotografijos, koliažai, eskizai, diplomai, grafikos darbai, piešiniai, korespondencija ir kt. Jau artimiausiu metu su šiais unikaliais dokumentais bus galima susipažinti ir archyvo skaitykloje.

 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2023-05-04 10:48