Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Virtuali paroda „Pokario deficito kuriozai“

2023-04-18
Kreipimasis „Lietuvi ūkininke!“, kurį platino Rytų krašto (Oslando) Lietuvos generalinė sritis. [1943 m.] Spaudinys. Lietuvos ypatingasis archyvas

Kreipimasis „Lietuvi ūkininke!“, kurį platino Rytų krašto (Oslando) Lietuvos generalinė sritis. [1943 m.] Spaudinys. Lietuvos ypatingasis archyvas

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Lietuvoje katastrofiškai trūko rašomojo popieriaus, tad sovietų okupacinės valdžios įstaigos naudodavo tarpukario Lietuvos, Lenkijos okupuoto Vilniaus krašto bei Vokietijos okupacinės valdžios įstaigų, įmonių ir organizacijų dokumentų antrąsias puses. Su popieriaus deficitu susidūrė ir Vilniaus miesto sanitarinė-epidemiologinė stotis, rengusi dokumentus ant Rytų krašto (Ostlando) Lietuvos generalinės srities kreipimųsi „Lietuvi ūkininke!“. Sanitarinės-epidemiologinės stoties raštą 1944 m. rugsėjo 29 d. gavęs ir atsakingiems darbuotojams perdavęs Vilniaus tresto „Valgis“ direktorius Kajatonas Aksomaitis netrukus sulaukė „svečių“ iš LSSR valstybės saugumo liaudies komisariato (NKGB). Nepaisant to, kad dėl popieriaus trūkumo senų dokumentų neprirašytąsias puses nuolat naudodavo ir patys saugumiečiai, K. Aksomaitis buvo suimtas, apkaltintas antisovietinių atsišaukimų platinimu ir nubaustas 10 metų laisvės atėmimu, bausmę atliekant pataisos darbų lageryje su turto konfiskavimu. Nors visa jo „kaltė“ tebuvo nelemtas raštas ant Vokietijos okupacinės valdžios kreipimosi antrosios pusės.

Dramatiškai kurioziška ir konfiskuoto K. Aksomaičio turto dalybų istorija. Kai konfiskuotą turtą reikėjo perduoti realizuoti, o gautas lėšas pervesti valstybės naudai, buvo rastos tik 3 poros aulinių batų, 6 poros pusbačių, 1 pora aulinukų bei 5 poros moteriškų batelių, taip pat žibintuvėlis ir piniginė – visą kitą turtą jau buvo spėję išgrobstyti patys NKGB pareigūnai.

Lietuvos ypatingojo archyvo parengtoje virtualioje parodoje eksponuojami sovietų saugumo struktūrų ir Lietuvos komunistų partijos (bolševikų) dokumentai.  

Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje https://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt/virtualios-parodos/34/pokario-deficito-kuriozai-lya/exh-332/pokario-deficito-kuriozai-lya/case-1767 arba archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle  https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.

Parodos kuratorė – Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyrius vedėja Nijolė Maslauskienė.

 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2023-04-18 12:32