Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  


Valstybės archyvai jau dirba įprasta tvarka.

Lankantis valstybės archyvuose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ar kitas veido apsaugos priemones, laikytis kitų asmens higienos reikalavimų.

 

Naujienos

Virtuali paroda „Vietos savivaldos institucijų formavimasis Šiaulių apskrityje 1990–1992 metais“

2020-03-23

Šiemet minime Lietuvos nepriklausomybės 30-metį. 1990 m. vasario 24 d. Lietuvoje pirmą kartą per 50 šalies okupacijos metų įvyko daugpartiniai demokratiški Aukščiausiosios Tarybos, kuri 1996 m. buvo pavadinta Aukščiausiąja Taryba-Atkuriamuoju Seimu, rinkimai. Tų pačių metų kovo 11-ąją vykusiame istoriniame Aukščiausiosios Tarybos posėdyje išrinkti tautos atstovai paskelbė ir pasirašė aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“. Šis dokumentas skelbė, kad atstatomas 1940 metais svetimos jėgos panaikintas Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas ir Lietuva vėl tampa nepriklausoma valstybe.

1990 m. kovo 24 d. pirmą kartą demokratiškai buvo renkamos miestų ir rajonų savivaldybių tarybos. Pagal tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos vietos savivaldos pagrindų įstatymą, teritoriniu pagrindu buvo nustatytos dvi savivaldybių pakopos: žemesnioji ir aukštesnioji. Aukštesniosios pakopos savivaldybėms buvo priskiriami rajonai ir respublikos miestai, žemesniosios pakopos savivaldybėms – apylinkės, gyvenvietės, rajono miestai. Šiaulių apskričiai priklausiusios Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajono savivaldybės buvo priskiriamos žemesniajai pakopai, o Šiaulių miesto savivaldybė – aukštesniajai pakopai.

1990 m. kovo 24 d. įvyko Lietuvos vietinių tarybų deputatų rinkimai, o balandžio pirmosiomis dienomis savivaldybių tarybos pradėjo darbą: buvo išrinkti tarybų pirmininkai, sudarytos Mandatų ir etikos komisijos. Šioms komisijoms buvo pavesta rengti teritorijos ekonominės ir socialinės raidos ilgalaikes programas bei prognozes, rūpintis sveikatos ir gamtos apsaugos, socialinės rūpybos, švietimo, kultūros reikalais, užtikrinti piliečių teises ir laisves, viešąją tvarką, vadovauti vietinio ūkio įmonėms, reguliuoti ūkinę veiklą, nustatyti įkainius ir tarifus už visų teritorijoje esančių įmonių gyventojams teikiamas paslaugas, užtikrinti įstatymų ir Vyriausybės sprendimų vykdymą. Savivaldybių atstovaujamiems valstybinės valdžios organams – Liaudies deputatų taryboms –vadovavo savivaldybių tarybų pirmininkai. Tarybos savo teritorijoje koordinavo kitų savivaldybės organų veiklą.

Šiaulių regioninio valstybės archyvo parengtoje virtualioje parodoje „Vietos savivaldos institucijų formavimas Šiaulių apskrityje 1990–1992 metais“ eksponuojami dokumentai iš Šiaulių regioninio valstybės archyvo (ŠRVA) saugomų fondų, asmeninės Šiaulių miesto LDT pirmininko Jono Tručinsko nuotraukos. Dėl dokumentų gausos šiai parodai buvo atrinkti  Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Joniškio rajono, Kelmės rajono Tarybų sesijų protokolai, sprendimai, kuriuose matyti, kaip buvo kuriama vietos valdžia Šiaulių apskrityje 1990 m. Taip pat eksponuojami  Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Joniškio rajono ir Kelmės rajono tarybos deputatų kreipimaisi į LR Aukščiausiąją Tarybą, miestų ar rajonų gyventojus dėl 1991 m. sausio 13-osios įvykių, 1992 m. vykusių referendumų dėl LR prezidento institucijos atstatymo, Sovietų Sąjungos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos Respublikos.

Kviečiame apžiūrėti parodą.

 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2020-03-23 11:53