Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Lietuvos ypatingasis archyvas pristato parodą apie Sovietų represuotus Lietuvos kariuomenės generolus

2021-11-23

Lapkričio 23 d. minime Lietuvos kariuomenės dieną. Pagerbdamas tarpukario Lietuvos kariuomenės karius, Lietuvos ypatingasis archyvas pristato virtualią parodą „Sovietų represuoti Lietuvos kariuomenės generolai“.

Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, represijas patyrė 1262 tarpukario Lietuvos kariuomenės karininkai – iš jų 150 buvo sušaudyti, 663 žuvo kalėjimuose, lageriuose ar mirė tremtyje. 2 tūkstančiams Lietuvos kariuomenės karių teko rinktis gyvenimą emigracijoje.

Ypač skaudų smūgį patyrė tarpukario Lietuvos kariuomenės elitas. Represijas patyrė 21 tikrosios karo tarnybos, atsargos ar dimisijos generolas – iš jų 6 sušaudyti, 6 mirė ar žuvo lageriuose arba tremtyje, vieno generolo likimas nežinomas.

Parodoje eksponuojami represuotų Lietuvos kariuomenės generolų, jų šeimos narių baudžiamosiose ir tremties bylose saugomi dokumentai bei nuotraukos, Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomos nuotraukos.

Lietuvos Vyriausybei vykdant Sovietų Sąjungos ultimatumo sąlygas, 1940 m. birželio mėn. iš vidaus reikalų ministro pareigų buvo atleistas, vėliau suimtas ir į Lubiankos kalėjimą Maskvoje išvežtas brigados generolas Kazys Skučas.

Represijų neišvengė ir Raudonosios armijos 29-ajame šaulių teritoriniame korpuse tarnavę generolai Jonas Juodišius ir Vincas Žilys. 1941 m. birželio mėn. jie drauge su kitais korpuso  karininkais buvo išsiųsti į artileristų kursus Maskvoje, kur 1941 m. birželio 24 d. buvo suimti ir nubausti.  

Antrajam pasauliniam karui pasibaigus buvo suimti ir lageriuose įkalinti generolai Juozas Barzda-Bradauskas, Juozas Kraucevičius, Aleksandras Kurkauskas, Motiejus Pečiuliois, Petras Liatukas, Mykolas Velykis.

1945 m. gruodžio mėn. sovietų kontržvalgybos agentai Jungtinės Karalystės kontroliuojamame Berlyno sektoriuje pagrobė ir į Vilnių, o vėliau į Maskvą išgabeno Vokietijos‒SSRS karo pradžioje iš įkalinimo išlaisvintą Vokietijos okupacijos metais pirmojo generalinio tarėjo ir tarėjo vidaus reikalams pareigas ėjusį atsargos generolą leitenantą Petrą Kubiliūną.

Daugelis represuotų Lietuvos kariuomenės generolų dalyvavo 1918–1920 m. Lietuvos Nepriklausomybės kovose. Generolas leitenantas J. Kraucevičius Rusijos Baltosios armijos, vadovaujamos generolo A. Denikino, gretose kovėsi su Raudonąja armija, vadovavo šios armijos aviacijos bazei. Generolas leitenantas M. Pečiulionis – vienintelis tarpukario Lietuvos kariuomenės generolas, prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai dalyvavęs ginkluotame antisovietiniame pasipriešinime, vienas Lietuvos laisvės armijos įkūrėjų. Generolai J. Barzda-Bradauskas, M. Velykis, J. Kraucevičius, P. Kubiliūnas sovietų valdžios buvo apkaltinti bendradarbiavimu su Vokietijos okupacine valdžia, A, Gustaitis – bendradarbiavimu su Vokietijos žvalgyba.  

Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje  https://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt/virtualios-parodos/34/sovietu-represuoti-lietuvos-kariuomenes-generolai-lya/exh-250 arba šio archyvo paskyroje „Facebook“ socialiniame tinkle  https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.

Generolo Juozos—Barzdos Bradausko nuotrauka. Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotr.

 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2021-11-23 09:15