Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

  

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Kviečia tyrinėti lietuvių bendruomenių chorų Amerikoje istoriją

2022-07-14
Lietuvių darbininkų apšvietos draugijos pietų amerikoje 1-os kuopos choras „laisvė“. Argentina, Buenos Airės. 1927 m. Chorą Lietuvių darbininkų apšvietos draugija Argentinoje įkūrė  1928 m. Nuotrauką saugo Lietuvos ypatingasis archyvas

Lietuvių darbininkų apšvietos draugijos pietų amerikoje 1-os kuopos choras „laisvė“. Argentina, Buenos Airės. 1927 m. Chorą Lietuvių darbininkų apšvietos draugija Argentinoje įkūrė 1928 m. Nuotrauką saugo Lietuvos ypatingasis archyvas

Minint Pasaulio lietuvių vienybės dieną, Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą „Tegul skamba mūsų dainos po šalis plačiausias“, kurioje pristato JAV, Kanados, Argentinos, Brazilijos ir Urugvajaus lietuvių bendruomenių chorų 1911–1972 m. nuotraukas.

XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje vyko intensyvi lietuvių emigracija į Šiaurės ir Pietų Ameriką. Abiejuose Amerikos žemynuose susiformavo gana gausios lietuvių kolonijos, buvo steigiamos visuomeninės, kultūrinės bei švietėjiškos draugijos, kurios leido laikraščius, kalendorius, knygas lietuvių kalba, organizavo lietuviškas mokyklas, bibliotekas ir knygynus, chorus, teatrus ir meno saviveiklos ratelius. Kultūrinė veikla palaikė tautiškumą bei užtikrino tautinės kultūros perimamumą, raišką ir sklaidą. Susiklostė savita egzilio kultūra: iš gimtojo krašto paveldėtos kultūros elementai persipynė su gyvąja tradicija, kuri buvo sukurta tęsiant, interpretuojant ir gyvenimui svetimoje kultūrinėje aplinkoje pritaikant tradicinės etnokultūros vertybes. Vystėsi daugelis literatūros ir meno rūšių bei žanrų, o labiausia plėtotas folkloras, muzika bei sceninės raiškos formos – drama ir opera. Buvo statomos operos, operetės ir nesudėtingos choreografijos baleto spektakliai. Chorams ir orkestrams sukurta nemažai muzikos kūrinių. Chorų kūrimasis išeivijoje bei kultūrinių renginių organizavimas leido suvienyti po abu Amerikos žemynus išsibarsčiusius tautiečius bei vienijo juos.

Parodoje pristatomos nuotraukos buvo saugomos JAV, Kanados, Argentinos, Brazilijos, Urugvajaus lietuvių organizacijose, spaudos leidinių redakcijose bei 1945 m. įsteigtame Lietuvių literatūros draugijos Centraliniame archyve (LLDCA) Niujorke. Likvidavus LLDCA archyvą, nuotraukos kartu su kitais archyve saugotais Amerikos lietuvių organizacijų dokumentais buvo perduotos SSRS atstovybei Niujorke, 1960 m. atvežtos į Leningradą, iš ten – į Vilnių. XX a. 6–8 dešimtmečiais Lietuvą pasiekė ir kiti SSRS atstovybėms Pietų ir Šiaurės Amerikų šalyse perduoti bei pačių užsienio lietuvių į Lietuvą atvežti kairiųjų lietuvių organizacijų dokumentai ir nuotraukos. Šie dokumentai ir nuotraukos dabar saugomos Lietuvos ypatingajame archyve.

 

Paroda skelbiama Lietuvos archyvų virtualių parodų portale ir Lietuvos ypatingojo archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/ . 

Parodos kuratorė Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyriaus vyriausioji archyvistė Justė Teniukaitė

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

 
 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2022-07-14 14:29