Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

  

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Virtuali paroda „30 metų Rusijos kariuomenės išvedimui iš Lietuvos“

2023-09-06

Kviečiame į Lietuvos valstybės naujojo archyvo parengtą virtualią parodą „30 metų Rusijos kariuomenės išvedimui iš Lietuvos“.

2023 m. rugpjūčio 31 d. sukako 30 metų, kai iš Lietuvos Respublikos teritorijos buvo išvestas paskutinis Rusijos Federacijos karinis dalinys – Kauno Vaidoto gatvėje dislokuotas 108-asis oro desanto pulkas. Rusijos Federacijos kariuomenės išvedimas visiškai įtvirtino Lietuvos Nepriklausomybę.

Sovietinės karinės dalys Lietuvoje užėmė 68 000 ha, arba 1,2 %, Lietuvos Respublikos teritorijos. Jos buvo dislokuotos visuose didžiuosiuose miestuose. Vien Vilniuje buvo įrengti net 32 stambūs kariniai objektai – tarp jų net ir sprogmenų sandėliai. Beje – net ir gyvenamuosiuose rajonuose.

Pats derybų dėl okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos Respublikos procesas (tiek su Sovietų Sąjunga, tiek vėliau su jos funkcijų perėmėja Rusijos Federacija) buvo ilgas ir sudėtingas. Derybos dėl sovietinės kariuomenės išvedimo prasidėjo 1990 m. spalio mėn. Didelį darbą išvedant Rusijos kariuomenę iš Lietuvos atliko daugybė žmonių: Lietuvos politikai, ekspertai, krašto apsaugos sistemos kariai ir darbuotojai.

Lietuvos valstybės naujojo archyvo parengtoje virtualioje parodoje „30 metų Rusijos kariuomenės išvedimui iš Lietuvos“ eksponuojami Lietuvos Respublikos krašto apsaugos departamento, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos ir kitų valstybinių įstaigų rengti dokumentai. Nušviečiamas susirašinėjimas tarp Lietuvos Respublikos ir SSRS (vėliau – Rusijos Federacijos) institucijų bei jų deleguotų asmenų, atsakingų už okupacinės kariuomenės išvedimą iš Lietuvos Respublikos teritorijos. Taip pat bus galima susipažinti su įsakymais, nutarimais, pareiškimais (bei jų projektais), susijusiais su okupacinės kariuomenės išvedimu, susirašinėjimo, bendradarbiavimo dokumentais, pasirengimo deryboms dėl šalies gynybos, SSRS ginkluotųjų pajėgų statuso Lietuvoje, SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos tarp Lietuvos Respublikos ir SSRS dokumentais. Parodos lankytojai turės puikią progą pamatyti gausybę čia eksponuojamų fotografijų, kai kurias gal net pirmą kartą, paskaityti karo istoriko dr. Gintauto Surgailio įžvalgas. Vaizdo įrašų galerijoje patalpinta 2013 m. rugsėjo 6 d. Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje vykusios mokslinės konferencijos „Lietuvos kariuomenės indėlis išvedant SSRS kariuomenę“, skirtos SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 20-mečiui, filmuota medžiaga.

Parodos partneriai: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

Fotografijos anotacija: Rusijos kariuomenės tankai iš Šiaurės miestelio kraunami ant platformų Kirtimų geležinkelio stotyje. Fotografijos autorius – Paulius Lileikis. 1992 m. spalio 1 d., Vilnius. Lietuvos centrinis valstybės archyvas, 0-142218.

 

Kviečiame apžiūrėti parodą! 

 

 
Informaciją atnaujino: Karolina Gikė,
Informacija atnaujinta: 2023-09-06 11:22