Suskaitmeninti seniausi Lietuvoje išlikę videodokumentai
.jpg)
Įgyvendinant projektą „KGB sudarytų video ir elektroninių skaičiavimo mašinų magnetinių juostų technologiniai tyrimai, iššifravimas ir skaitmeninimas“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba, suskaitmeninti seniausi Lietuvoje išlikę videodokumentai.
Atlikus Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų SONY V-30H ir V-60H tipo videojuostų technologinius tyrimus ir atsižvelgus į jų rezultatus, buvo stabilizuota juostų fizinė būklė, juostos parengtos skaitmeninimui. Skaitmeninant juostas, jose užfiksuota informacija perkelta į šiuolaikines laikmenas. Iš skaitmeninti pateiktos 21 videojuostos, buvo suskaitmeninta 18 juostų, 3-jose – įrašų nebuvo. Daugumos juostų vaizdo įrašo kokybė prasta. Tikėtina, kad tam įtakos turėjo nekokybiškai atliktas įrašas bei ilgas saugojimo, kuomet juostos nebuvo persukamos, laikotarpis. Suskaitmeninus juostas paaiškėjo, kad tai seniausi Lietuvoje saugomi videoįrašai, kurie yra daryti 1977–1989 m. Pagrindinėse Lietuvos vaizdo dokumentų saugyklose – Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje, ankstyviausi saugomi videoįrašai yra daryti 1985 m. 5 juostose yra užfiksuoti KGB darbuotojų 1977–1978 m. daryti įvairiais nusikaltimais kaltinamų asmenų apklausų įrašai. 9 juostose įrašai daryti 1983–1989 m. Juose užfiksuotos kaltinamųjų apklausos, nusikaltimo vietos apžiūra, slapta gatvėje filmuoti vaizdai ir filmavimo bandymai. 4 juostose darytų vaizdo įrašų datų nustatyti nepavyko. Nustatyta, kad trys juostos buvo panaudotos antrą kartą, t.y. ant senų įrašų buvo įrašyti nauji vaizdai, tačiau jiems pasibaigus toliau galima matyti pirminį įrašą. Suskaitmenintus įrašus galima peržiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skaitykloje.
Archyvo saugomų elektroninių skaičiavimo mašinų magnetinių juostų technologiniai tyrimai buvo atliekami Didžiojoje Britanijoje, nes Lietuvoje nėra tam reikalingos įrangos. Atliekant tyrimą buvo nustatyta, kad tai ½ colio 9 takelių magnetinės juostos. Iš skaitmeninti pateiktų 6 juostų, buvo suskaitmenintos 5, 1 yra sugadinta, dalis šios juostos nuplėšta, o išlikusioje dalyje nerasta jokių duomenų, todėl tokia juosta traktuojama kaip tuščia. Kiekvienos suskaitmenintos juostos turiniui buvo sukurti ir šiuolaikines laikmenas perkelti skaitmeniniai failai. Nustatyta, kad juostose buvo įrašytos įvairios atsarginės kopijos DEC BRU formatu. BRU formatas yra skirtas archyvavimui ir dažniausiai naudojamas daryti failų ar mažų juostų atsargines kopijas, talpinantis kelias dešimtis suarchyvuotų (angl. dump)failų, kurių viduje gali būti nuo vieno iki kelių tūkstančių kitų failų. Įgyvendinant projektą, juostos iki galo nebuvo iššifruotas, nes tam neužteko lėšų. Norint iki galo iššifruoti ir perskaityti juostose užkoduotą turinį, reikalinga speciali programinė įranga. Magnetinio juostų turinio iššifravimas bus tęsiamas 2017 m.
Projekto įgyvendinimas padėjo ateities kartoms išsaugoti unikalius video ir elektroninius dokumentus bei juose užfiksuotą informaciją.
KGB darbuotojų 1986 m. slapta darytas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas žmogus, einantis gatve ir nešantis rankoje portfelį. Po to stambiu planu rodomas antras vyras, stovintis kitoje gatvės pusėje ir besižvalgantis, tarsi kažko lauktų. Jis su kažkuo susitinka, paima lagaminą ir nueina. Manoma, kad filmuota ne Lietuvoje. Ant juostos dėklo yra įrašas rusų kalba „Susitikimas prie konservatorijos“.
Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-38, ap. 2, s. v. 33.
