|
UŽSIENIO LIETUVIŲ SVEIKINIMAI (ATVIRUKAI) ŠV. KALĖDŲ IR NAUJŲJŲ METŲ PROGA LIETUVOS KULTŪRINIŲ RYŠIŲ SU TAUTIEČIAIS UŽSIENYJE
DRAUGIJAI „TĖVIŠKĖ“
Pirmieji emigrantai iš Lietuvos išvyko dar XIX a. antroje pusėje. Tūkstančiai Lietuvos gyventojų pasitraukė į Vakarus baigiantis Antrajam pasauliniam karui, bijodami artėjančios Raudonosios armijos sugrįžimo ir deportacijų, jų gretas taip pat papildė ir nacių okupacijos metais prievarta išvežti į Vokietiją dirbti lietuviai. Įvairiais duomenimis, 1945 m. Vakarų Europoje lietuvių pabėgėlių ir tremtinių buvo daugiau kaip 72 tūkst. Vokietijai pralaimėjus karą, kai kurie jų pateko į karo pabėgėlių (perkeltųjų asmenų – vadinamųjų dipukų) stovyklas Vokietijoje ir kt. Vėliau dalis grįžo į Lietuvą, kiti liko gyventi Vakarų šalyse. Daugiausia jų gyveno JAV, Argentinoje, Brazilijoje ir kt. XX a. 9-tajame dešimtmetyje užsienyje gyveno apie 800 tūkst. lietuvių emigrantų.
Siekiant, kad „užsienio žvalgybų organai ir antisovietiniai centrai“ emigrantų, pirmiausiai perkeltųjų asmenų, nepanaudotų „griaunamajai veiklai prieš TSRS“, TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1955 m. balandžio mėn. įsaku Rytų Berlyne buvo įkurtas Komitetas už grįžimą į tėvynę (toliau – Komitetas). Išplėtus Komiteto funkcijas, 1959-1962 m. jis vadinosi Grįžimo į tėvynę ir kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetas (toliau – Komitetas). 1955 m. liepos mėn. buvo įkurta Komiteto Lietuvos iniciatyvinė grupė. 1962 m. jai nutraukus veiklą Berlyne, 1963 m. įkurta visuomeninė organizacija Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais komitetas. Valstybės saugumo komiteto (KGB) prie TSRS Ministrų tarybos Pirmoji (žvalgybos) vyriausioji valdyba vadovavo 1963 m. gegužės mėn. Maskvoje įkurtam Tarybiniam kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetui ir jo atstovybei Vokietijos Demokratinėje Respublikoje (VDR) bei koordinavo analogiškų komitetų ir draugijų veiklą sąjunginėse respublikose (Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Armėnijoje, Gruzijoje, Uzbekijoje).
1975 m. Tarybinis kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetas reorganizuotas į Tarybinę kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugiją „Rodina“ (Draugija „Rodina“), jos atstovybė toliau veikė Berlyne (VDR). Analogiškai 1976 m. gegužės 26 d. LTSR Ministrų Tarybos potvarkiu Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetas buvo reorganizuotas į Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugiją „Tėviškė“. Jos veiklai vadovavo (neviešai) KGB prie LTSR Ministrų Tarybos 1-asis (žvalgybos) skyrius. „Tėviškės“ draugijos veiklos planus tvirtindavo ir ataskaitas tikrindavo draugijos „Rodina“ prezidiumas. Šios organizacijos deklaruojami tikslai buvo plėsti kontaktus ir kultūrinius ryšius su tautiečiais užsienyje bei jų pažangiomis (prosovietinėmis) organizacijomis, skleisti propagandą apie TSRS ir sovietinės Lietuvos laimėjimus. „Pažangiomis organizacijomis“ buvo laikomos JAV veikusios Lietuvių literatūros draugija (LLD), Lietuvių darbininkų sąjunga (LDS), kurios leido laikraščius „Laisvė“, „Vilnis“, žurnalą „Šviesa“ ir kt., „reakcinėmis“ – Amerikos lietuvių tarybos (ALT), Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB), Bendrojo Amerikos lietuvių fondo (BALF), Santaros-Šviesos, Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK) organizacijos ir kt.
„Tėviškės“ draugija palaikė ir plėtojo „idelologiškai reikšmingus ryšius“ su lietuvių kilmės užsieniečiais 22 šalyse. KGB naudojosi „Tėviškės“ draugija kaip priedangos organizacija viešai neskelbiamiems uždaviniams įgyvendinti – susilpninti išeivijos antisovietinę veiklą, trukdyti jai kelti Lietuvos okupacijos klausimą tarptautiniu lygiu bei remti kitaminčius Lietuvoje, skaldyti lietuvių emigrantų organizacijas, kompromituoti jų lyderius. Stiprinant išeivijos ryšius su Lietuva, siekta pralaužti išeivių (VLIK ir kitų) vykdytą ryšių su sovietine Lietuva izoliavimo politiką, tuo sukiršinant išeiviją. Didelis dėmesys buvo skiriamas išeivijos jaunimo ir „neutralių pažiūrų“ atstovų palankumo sovietinei Lietuvai pasiekimui.
Svarbus KGB agentūrinės operatyvinės ir „Tėviškės“ draugijos informacinės propagandinės veiklos tikslas buvo skleisti palankią sovietinei Lietuvai ir TSRS vykdomai politikai nuomonę pačių išeivių lūpomis. Formuojant teigiamą išeivijos požiūrį į sovietinę Lietuvą, užsienio lietuviams skirtame savaitraštyje „Gimtasis kraštas“ (iki 1967 m. – „Tėvynės balsas“), buvo spausdinami sovietų valdžiai palankūs straipsniai, „demaskuojamas nacionalizmas ir ideologinės diversijos“. Išeiviams masiškai siunčiamos valdžios aprobuotų rašytojų knygos, mokslinė, politinė literatūra, straipsniai ir informacija „pažangiųjų“ emigrantų spaudai, rengiamos dailės kūrinių parodos, demonstruojami kino filmai. Per „Tėviškės“ draugiją atvykstantiems turistams buvo parengiami specialūs maršrutai į įvairius istorinius ir kultūrinius objektus, organizuojami susitikimai su kultūros, meno, visuomenės atstovais, palaikomi kontaktai su tautiečiais, atvykusiais Lietuvos aukštųjų mokyklų, Mokslų Akademijos, giminaičių kvietimu. Organizuojamuose susitikimuose ir pokalbiuose su „Tėviškės“ draugijos atstovais „buvo išaiškinami klausimai, liečiantys tarybų Lietuvos gyvenimą“. Sąjunginė draugija „Rodina“ nuolat organizuodavo specialiųjų grupių – savo atstovų ir meninių kolektyvų – keliones į užsienį. Meninės programos emigrantams buvo derinamos su propagandine ir agentūrine veikla: šiose išvykose dalyvaudavo ir „Tėviškės“ draugijos bei jos priedangoje dirbę KGB operatyvininkai, agentai, menines programas rodydavo lietuvių kūrėjai.
KGB rūpinosi atvykstančių į Lietuvą išeivių sekimu, agentų verbavimu jų tarpe. Saugumo agentai ir operatyviniai darbuotojai, veikę su „Tėviškės“ draugijos priedanga kaip jos darbuotojai, stebėjo Vilniaus universitete nuo 8-tojo dešimtmečio pradžios organizuotuose lietuvių kalbos kursuose dalyvavusius išeivijos lietuvius, darė įtaką atitinkamai formuojant jų supratimą apie sovietinę tikrovę.
Viena propagandinės ir kontrpropagandinės veiklos sričių taip pat buvo susirašinėjimas su užsienio lietuviais, asmeninių kontaktų užmezgimas. „Tėviškės“ draugija ir „Gimtojo krašto“ redakcija per metus gaudavo apie 1000 laiškų.
1985 metais Tarybų Sąjungoje prasidėjus politinės sistemos reformai ir visuomenės gyvenimo liberalizavimui, išeivija ėmė aktyviau bendradrabiauti su lietuvių antisovietinėmis jėgomis. KGB tikslas buvo besiplečiantį emigracijos ir Lietuvos žmonių bedradarbiavimą paveikti sovietų režimui naudinga linkme. 1989 m. „Gimtojo krašto“ laikraštyje buvo publikuotas straipsnis, smerkiantis kai kurių emigrantų ir respublikos jaunimo organizacijų atsisakymą bendradarbiauti su Lietuvos komjaunimu dėl ideologinių priežasčių; išspausdintas interviu, kuriame kviečiama susitaikyti su faktu, kad Lietuva yra TSRS sudėtyje. Vien 1989 m. laikraščiuose „Tiesa“, „Komjaunimo tiesa“, „Gimtasis kraštas“ buvo atspausdinta apie 20 kontrpropagandinio pobūdžio straipsnių aktualiomis vidaus politikos, istorijos, emigrantų ryšių su Lietuva temomis.
LSSR KGB 1-ojo (žvalgybos) skyriaus 1989 m. veiklos pagal „EM“[emigrantai] liniją ataskaitoje konstatuota, kad, masinėms informacijos priemonėms nuolat spaudžiant, krito KGB autoritetas, susiaurėjo operatyvinės galimybės. Dėl šių faktorių esą KGB nuo 1990 m. priverstas atsisakyti „Tėviškės“ draugijos kaip priedangos organizacijos veikiančio rezervo karininkams panaudojimo, o tai sumažino galimybes kontaktuoti su užsieniečiais (KGB veikiantis rezervas – KGB karininkai, dirbę įstaigų, organizacijų darbuotojų pareigose neatskleidžiant jų tarnybos KGB). Tautinio atgimimo metais KGB veikla prieš lietuvių išeiviją nepasiekė reikšmingų rezultatų.
LITERATŪRA
Burinskaitė Kristina. KGB kova su išeivija ideologinėmis ir propagandinėmis priemonėmis XX a. devintajame dešimtmetyje. Genocidas ir rezistencija, Nr.1 (23), 2008.
Streikus Arūnas. Kontroliuojami kultūriniai ryšiai su užsieniu, http://sovietcase.eu/en/wp-content/uploads/2012/02/A.-Streikaus-tyrimas.-Kult.-rysiai.pdf.
Советский комитет по культурным связям с соотечественниками за рубежом.Контрразведывательный словарь. — Высшая краснознаменная школа Комитета Государственной Безопасности при Совете Министров СССР им. Ф. Э. Дзержинского.1972, http://counterintelligence.academic.ru.
Комитет за возвращение на Родину (1955-1958). Государственный архив Российской Федерации,http://libinfo.org/index/index.php?id=747.
Приказ Председателя Комитета Государственной Безопасности при Совете Министров Союза ССР № 00127
О введении в действие положения о разведывательных подразделениях КГБ при Советах Министров союзных и автономных республик и УКГБ по краям и областям. Положение о разведывательных подразделениях КГБ при Советах Министров союзных и автономных республик и УКГБ по краям и областям. http://constitutions.ru/archives/8061
Maloniai kviečiame apžiūrėti parodą
Norėdami pasididinti eksponatą, spauskite ant paveiksliuko, o jei dokumentas jums dar bus neįskaitomas, eksponato apatiniame dešiniajame kampe paspauskite šį ženklą. Jo pagalba dokumentą galėsite atsisiųsti arba atsidaryti naršyklėje.