|
Viekšnių ir Palangos vaistinės – Žemaitijos paveldas
Vaistinių istorija yra labai glaudžiai susijusi su gydymo istorija. Juk dažniausiai vienose rankose būdavo ir ligos nustatymas, ir jos gydymas. Ar žolelėmis, jų šaknimis, ar chirurginiu būdu operuojant, visa tai atliko vienas žmogus, tai yra vaistininkas-gydytojas. Jo, kaip gydytojo, nuosavybėje buvo įvairūs įrankiai: peilis, skustuvas, vėliau skalpelis, o kaip vaistininko: žolės, milteliai, mišiniai. Viską galima pamatyti ir vaistinių eksponatuose.
XIX a. pabaigoje Viekšniuose (Mažeikių rajonas) įsikūrusi vaistinė buvo viena iš pirmųjų Žemaitijoje. Steigėjai – XIX a. Lietuvoje žinomų provizorių Geldnerių dinastijos atstovai. Vėliau vaistinę perėmė Vincentas Aleksandravičius, kurio dėka vaistinė tapo ne tik pavyzdinga įstaiga, bet ir studentų farmacininkų praktikos baze. Vėliau Aleksandravičių palikuonis, Juozas Aleksandravičius, Viekšnių vaistinėje įkūrė muziejų.
Po įkūrėjo mirties senasis pastatas buvo apleistas, o vaistinė buvo iškelta į kitas patalpas. Tik 1995 metais, po restauracijos, senoji vaistinė vėl atvėrė duris kviesdama apsilankyti atkurtame muziejuje.
Palangos senoji vaistinė skaičiuoja ilgus veiklos metus ir sudėtingą bei įdomią istoriją. Keitėsi vaistinės savininkai, keitėsi ir pačios vaistinės paskirtis. Joje buvo įsikūrę sovietinės kariuomenės Jūrų žvalgybos dalinys bei NKVD būstinė. Pokario metais vaistinė grįžo į savo senąjį pastatą. Šiuo metu vaistinės pastatas yra privačiose rankose.
Pirmoje parodos dalyje siūlome pasižiūrėti autentišką Viekšnių vaistinės interjerą ir Aleksandravičių šeimos relikvijas: baldus, namų apyvokos daiktus (nuotraukos Nr. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11 fotografo P. Karpavičius).
Antroje parodos dalyje pasigrožėsite Palangos senosios vaistinės pastatu, jos emblema – raktu. Nuotraukose pamatysite, kaip galėjo būti įrengtas vaistinės vidus: lentynos su senoviškais indais, dėžutės vaistažolėms ir vaistams sudėti, vaistinės baldais, svarstyklėmis, spintelėmis bei laboratorija su atitinkamais įrankiais.
Kadangi Paminklų restauravimo projektavimo instituto dokumentų fonde nėra autentiško Palangos vaistinės interjero, todėl nuotraukose (nuo Nr. 7 iki Nr. 19) matysite pavyzdžius iš Stokholmo Skanceno muziejaus teritorijoje esančios vaistinės, Rygoje esančio Paulo Stradinio medicinos istorijos muziejaus. Nuotraukas sukaupė architektūros istorikas, menotyrininkas Jonas Tatoris.
Kviečiame į virtualią ekskursiją (pasirinkite vaistinę):